Burrata: Co to za ser?
Burrata to włoski ser, którego receptura pochodzi z Apulii – regionu położonego na południu Włoch wzdłuż wybrzeży Adriatyku. Burrata powstała z chęci wykorzystania skrawków pozostałych z produkcji mozzarelli. Pierwsze wzmianki na temat produkcji tego sera pochodzą z przełomu XIX i XX wieku. W 1956 roku określone zostały normy, które spełniać powinna burrata. Ich autorem był właściciel dużego gospodarstwa rolnego – Lorenzo Bianchini z okolic Bari.
Burrata przypomina sakiewkę zrobioną z sera. Ma kremową konsystencję i słodko-maślany smak. To właśnie do niego nawiązuje też sama nazwa tego sera. "Burro" oznacza bowiem po włosku masło.
Burratę produkuje się poprzez dodanie do świeżego mleka krowiego podpuszczki i kwaśnej serwatki. W rezultacie powstaje sakiewka z mozzarelli, w środku której znajduje się gęsta śmietana i strzępki mozzarelli nazywane stracciatella. Warto dodać, że początkowo burrata powstawała na bazie mleka bawolego, które dopiero z czasem zastąpione zostało przez mleko krowie.
Burrata i jej właściwości odżywcze
Burrata – tak jak inne produkty nabiałowe – dostarcza wapnia, który pomaga zadbać o kości, zęby i mięśnie, a także wspiera prawidłową krzepliwość krwi oraz łagodzi stres i poprawia samopoczucie. Poza wapniem w burracie znaleźć można cynk, selen i fosfor oraz witaminy, w tym te z grupy B (B2 i B12).
Nie brakuje w niej ponadto łatwostrawnych i pełnowartościowych białek, które m.in. regulują procesy metaboliczne oraz są ważnym budulcem tkanek i kości. Burrata stanowi źródło tłuszczu mlecznego, który przyswaja się najlepiej spośród wszystkich tłuszczów zwierzęcych. Jest szybko trawiony i zamieniany w energię. Tłuszcz ten działa przeciwzapalnie i przeciwnowotworowo. Ponadto obniża ciśnienie krwi i wzmacnia odporność.
Burrata w kuchni. Jak ją wykorzystać?
Burrata już od dawna dostępna jest w sklepach w naszym kraju. Polacy coraz chętniej zaczynają po nią sięgać, jednak nadal nie jest ona tak popularna jak chociażby mozzarella.
Burrata może urozmaicić smak wielu włoskich – i nie tylko – potraw. Musi być przechowywana w lodówce, a po otwarciu opakowania – zjedzona w ciągu 24 godzin. Przed spożyciem warto przynajmniej pół godziny wcześniej wyjąć ją z lodówki. Podana w temperaturze pokojowej smakuje zdecydowanie lepiej. Sięgając po burratę, należy mieć na uwadze, że zawiera ona sporo kalorii (w 100 g ok. 250-300 kcal). W związku z tym osoby na diecie i dbające o linię nie powinny spożywać jej w zbyt dużych ilościach.
Burratę można podawać w formie smacznej przekąski na zimno w towarzystwie pomidorów, bazylii i oliwy z oliwek. Smak tego sera idealnie łączy się też z rukolą, roszponką czy szynką dojrzewającą. Poza tym można podawać ją razem ze świeżym chrupiącym pieczywem. Może nawet być serwowana w wersji na słodko w połączeniu z np. truskawkami, malinami czy borówkami. Burrata może być także podawana na ciepło, np. jako dodatek do grzanek lub dań z grilla. Jako typowo włoski ser idealnie komponuje się z makaronowymi zapiekankami oraz stanowi doskonały dodatek do pizzy.