Czarne jagody: właściwości i zbiory czarnych jagód
Czarnejagody, znane również jako borówki czarne lub czernice, są od dawna cenione za swoje wyjątkowe walory smakowe i zdrowotne. Chociaż w ogrodach częściej spotykamy borówkę wysoką (borówkę amerykańską), to dziko rosnące czarnejagody mają niezastąpiony urok i smak. Zazwyczaj te ostatnie zbieramy w miejscach ich naturalnego występowania czyli na obszarach leśnych.
Owocowanie borówki czarnej trwa krótko - od końca czerwca do końca lipca. A zebrane owoce trzeba szybko przetworzyć, ponieważ są nietrwałe. W jaki sposób wykorzystać jagody, aby ich smak został z nami na dłużej?
Czarna jagoda: co można zrobić z czarnych jagód?
Czarnejagody to uniwersalne owoce, które świetnie sprawdzają się w wielu kulinarnych zastosowaniach. Można je wykorzystać na wiele sposobów: zarówno świeże, jak i w postaci przetworów. Dzięki odpowiedniemu przechowywaniu możemy cieszyć się ich smakiem przez cały rok.
Wypieki i desery.Czarnejagody można wykorzystać do:
- słodkich wypieków: jako nadzienie do drożdżówek, muffinek, dekoracja serników na zimno, dodatek do lodów i kremów tortowych;
- deserów: przygotować smaczne koktajle mleczno-owocowe, zupy owocowe, makarony z sosem jagodowym, knedlezjagodami oraz pierogijagodowe, popularne letnie danie obiadowe.
Przetwory z czarnych jagód.Jagody doskonale nadają się na przetwory, takie jak:
- Konfitury, dżemy, powidła: mają nie tylko wyjątkowy, piękny kolor, ale także doskonały smak. Warto łączyć je z bardziej wyrazistymi owocami, np. czerwoną porzeczką, aby wzbogacić smak i zwiększyć kwasowość przetworów.
- Kompoty i soki: idealne do przechowywania na zimę.
- Nalewki: wyjątkowy smak i kolor, doskonałe jako domowe trunki.
Wino z jagód. Z czarnychjagód można również przygotować wino. Charakteryzuje się ono piękną barwą i oryginalnym smakiem. Aby poprawić trwałość i smak wina, jagody warto łączyć z bardziej kwaśnymi owocami, takimi jak wiśnia, czerwona porzeczka, żurawina czy jeżyna.
Suszenie i mrożenie jagód. Jagody świetnie nadają się do suszenia i mrożenia:
- Suszone jagody: zimą można je wykorzystać do ciast, deserów oraz jako składnik owocowych herbatek. Suszone owoce mają również właściwości lecznicze, pomagają przy zaparciach i kłopotach trawiennych, a także mogą poprawiać wzrok;
- Mrożone jagody: są doskonałym dodatkiem do zimowych deserów i wypieków. Zachowują przy tym większość swoich wartości odżywczych.