Płatki jaglane otrzymywane są z prosa – jednego z najstarszych zbóż uprawianych na świecie. Ziarna prosa poddawane są obróbce cieplnej, a następnie rozwałkowane lub spłaszczane, co nadaje im charakterystyczną formę płatków. Jakie cenne właściwości dla zdrowia kryją się w sobie płatki jaglane?

Reklama

Jaglanka – właściwości nie do przecenienia!

Płatki jaglane są znane ze swoich wyjątkowych właściwości zdrowotnych. Są nie tylko lekkostrawne i bogate w błonnik oraz witaminy z grupy B i minerały, takie jak żelazo, magnez, fosfor oraz przeciwutleniacze, ale także pozbawione są glutenu, co sprawia, że stanowią doskonałą alternatywę dla osób z nietolerancją glutenu lub celiakią.

Reklama

Na dodatek, płatki jaglane można wykorzystywać na wiele sposobów. Można sporządzać z nich jaglankę oraz dodawać do deserów, ciastek czy jogurtu. Co więcej, ich smak sprawia, że świetnie komponują się zarówno ze słodkimi, jak i z wytrawnymi dodatkami.

Jaglanka czy owsianka – którą wybrać?

Właściwości odżywcze jaglanki i owsianki są podobne. Różnią się przede wszystkim zawartością błonnika pokarmowego. Podczas gdy w 100 g płatków jaglanych znajduje się 2 g błonnika, w 100 g płatków owsianych jest 6,9 g. Płatki owsiane są w związku z tym lepszym wyborem przy zaparciach.

Płatki jaglane mają jednak inną cechę - nie zawierają glutenu. Dzięki temu doskonale nadają się dla osób z dietą bezglutenową, a także dla osób z kamicą szczawiową. Również przy takich schorzeniach jak biegunka czy choroba wrzodowa lepszym wyborem niż owsianka będzie jaglanka.

Dlaczego warto jeść jaglankę?

Jaglanka ma wiele właściwości zdrowotnych, które sprawiają, że stanowi wartościowy element diety. Przede wszystkim jest bezglutenowa, co czyni ją odpowiednią dla osób z celiakią lub nietolerancją glutenu. Ponadto, stanowi źródło witamin z grupy B, które są ważne dla zdrowia układu nerwowego, metabolizmu energetycznego i produkcji czerwonych krwinek. Jaglanka jest również bogata w minerały, takie jak magnez, fosfor, żelazo i miedź, które wspierają różne funkcje organizmu, w tym zdrowie kości, transport tlenu i prawidłowe funkcjonowanie mięśni. Ma też niski poziom tłuszczów nasyconych, co jest korzystne dla zdrowia serca i układu krążenia i zawiera przeciwutleniacze, które pomagają w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym i mogą zmniejszać ryzyko niektórych chorób przewlekłych.

Jak przygotować jaglankę?

Płatki jaglane możemy ugotować zarówno na wodzie, mleku jak i napoju roślinnym. Należy zachować proporcje 2:1, czyli dwie szklanki płynu na jedną szklankę płatków. Płatki jaglane wystarczy gotować 5 minut, a jeśli nie mamy czasu - możemy zalać je wrzątkiem i odczekać 10 minut. Do płatków jaglanych można dodać np. serek wiejski lub orzechy, wiórki kokosowe, siemię lniane czy nasiona chia. Dzięki temu, jaglanka będzie jeszcze zdrowsza.