Płatki owsiane: Wartościowy składnik zdrowej diety

Płatki owsiane to popularny składnik śniadań oraz różnych dań. Z powodzeniem wykorzystywany jest w kuchniach na całym świecie. Wszechstronne zastosowanie płatków oraz liczne właściwości prozdrowotne sprawiają, że są one cenione przez osoby, które dbają o zdrowy tryb życia oraz właściwe odżywianie.

Jak powstają płatki owsiane? Płatkiowsiane są produktem uzyskiwanym z łuszczonych ziaren owsa. Otrzymuje się je wyniku rozdrabniania ziaren na mniejsze kawałki, co pozwala na zapakowanie większości ich składników odżywczych oraz cennych właściwości dla naszego zdrowia.

Reklama

Jakie składniki zawierają płatki owsiane? Płatki owsiane to bogate źródło składników odżywczych, które są ważne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Do najważniejszych składników odżywczych zawartych w płatkachowsianych zalicza się:

  • Błonnik pokarmowy.Płatkiowsiane są jednym z jego najlepszych źródeł. Błonnik pełni ważną rolę w regulacji trawienia, zapobiega zaparciom oraz pomaga w utrzymaniu prawidłowej wagi ciała;
  • Witaminy.Płatkiowsiane dostarczają organizmami organizmowi wielu różnych witamin takich, jak witaminy z grupy B, witaminę E oraz witaminę K. Są to związki organiczne istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz przyczyniają się do utrzymania zdrowia skóry włosów, a także układu nerwowego i krwionośnego;
  • Minerały.Płatkiowsiane to także bogate źródło minerałów, takich jak: żelazo, magnez, fosfor, cynk, miedź czy potas. Minerały te są niezbędne dla utrzymania równowagi elektrolitowej, zdrowych kości, prawidłowego funkcjonowania mięśni oraz produkcji erytrocytów czyli czerwonych krwinek.

Czy płatki owsiane trzeba gotować przed spożyciem?

Część osób twierdzi, że aby można było spożyć płatkiowsiane, powinny być miękkie. Otóż okazuje się, że płatków nie musimy gotować. Każda obróbka termiczna powoduje usunięcie części cennych dla zdrowia składników, takich jak witaminy. Zatem jeżeli mamy taką możliwość, to warto jej unikać.

Oczywiście, jeżeli wolimy, aby płatkiowsiane były miękkie, możemy je namoczyć w wodzie na kilka godzin przed zjedzeniem. Jest to jednak mniej zalecane, bowiem namoczone płatki owsiane mają mniej błonnika niż suche oraz wyższy indeks glikemiczny. Dlatego też możemy je bez obaw wsypać np.: z opakowania prosto do jogurtu tuż przed zjedzeniem.

Surowe płatkiowsiane możemy także dodać do koktajlu owocowo-warzywnego i zblendować na gładką masę. Dzięki temu koktajl będzie miał więcej wartości odżywczych i będzie bardziej sycący. Płatkiowsiane dobrze smakują zarówno na ciepło, jak i na zimno. Komponują się z wieloma produktami, wzbogacając je w cenne substancje odżywcze. Warto, abyśmy włączyli je na stałe do swojej codziennej diety.