Kisiel - smak PRL-u

Kisiel to lekki deser o półpłynnej, żelowej konsystencji przygotowywany z wywaru owocowego i zagęszczony mąką ziemniaczaną. Ma słodki smak z lekko kwaskową nutą. Idealnie smakuje zarówno na ciepło, jak i na zimno.

Kisiel jest deserem, który wielu z nas kojarzy się z czasami PRL-u. Był jednak znany w naszym kraju już dużo wcześniej. Także dzisiaj nasi najmłodsi chętnie go zajadają. Jego prosty i niedrogi skład oraz łatwość przygotowania sprawiają, że jest popularną i szybką przekąską. Dostarcza przy tym wielu witamin i minerałów, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu.

Reklama

Kisiel domowy czy ze sklepu?

Na początku warto zaznaczyć, że wyróżniamy dwa rodzaje kisielu – przygotowywany od podstaw samodzielnie w domu oraz w wersji sproszkowanej do kupienia w sklepie. Oczywiście pierwszy z nich jest zdecydowanie zdrowszy. Od początku do końca znamy bowiem jego skład i sposób wykonania. To ostatnie nie jest zaś wyjątkowo trudne. Nawet początkujący kucharze poradzą sobie z nim bez problemu.

W przypadku kisielu z torebki do wyboru mamy kisiel w proszku wymagający gotowania oraz kisiel instant, który wystarczy jedynie zalać wrzątkiem i wymieszać. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup któregoś z tych produktów, powinniśmy uważnie prześledzić jego skład – im krótszy, tym lepszy. Uważać należy zwłaszcza na cukier, który zazwyczaj znajduje się na jednym z pierwszych miejsc, co oznacza, że jest go dużo. Jeszcze gorzej jeśli zamiast cukru znajduje się syrop glukozowo-fruktozowy lub maltodekstryna, które szkodliwie wpływają na nasze zdrowie.

Co istotne kisiel w proszku nie zawiera owoców, które są najcenniejszym składnikiem jego domowego odpowiednika. W jego składzie znaleźć możemy jedynie sproszkowany sok, suszone owoce, a czasami tylko ich aromat. Spożycie raz na jakiś czas sklepowej wersji kisielu nie zaszkodzi naszemu zdrowiu. Warto mieć jednak na uwadze, że nie będzie on stanowił zdrowej przekąski.

Reklama

Domowy kisiel i jego skład

Za taką zaś uchodzi domowy kisiel, który stanowi cenne uzupełnienie diety. W jego skład wchodzą jedynie:

  • owoce,
  • woda,
  • mąka ziemniaczane,
  • ewentualnie odrobina cukru.

Dzięki zawartości owoców domowy kisiel może pochwalić się bogatym składem. Konkretne witaminy i minerały, które zawiera, zależą od rodzaju dodanych do niego owoców. Z kolei mąka ziemniaczana to źródło węglowodanów prostych, które dostarczają energii. Zawiera ponadto witaminy C i B6 oraz minerały takie jak magnez, fosfor, sód, potas i wapń. Znaleźć w niej można też błonnik, który korzystnie wpływa też na jelita, oczyszczając je z toksyn.

Domowy kisiel: Zalety

Przekąska w postaci domowego kisielu jest lekkostrawna. Ta cecha w połączeniu ze znajdującą się w nim mąką ziemniaczaną sprawiają, że jego spożycie polecane jest osobom cierpiącym na schorzenia układu pokarmowego, którego zbytnio nie obciąża. Może złagodzić objawy wrzodów żołądka i dwunastnicy, zatrucia pokarmowego, wymiotów lub biegunki. Kisiel wskazany jest ponadto osobom po operacjach. Ma niski indeks glikemiczny, który – o czym należy pamiętać – wzrasta wraz z dodaniem do niego cukru. Staje się on wówczas niewskazany dla osób chorujących na cukrzycę.

Domowy kisiel jest ponadto przekąską dosyć niskokaloryczną, a przy tym owocową i dzięki temu słodką. W porcji 250 g jest ok. 170 kcal. Jest zdrowy i zapewnia uczucie sytości. Wszystkie te czynniki sprawiają, że po domowy kisiel mogą śmiało sięgać osoby będące na diecie odchudzającej.

Domowy kisiel. Przepis

Składniki:

  • 3 szklanki owoców – najlepiej świeżych, sezonowych i soczystych,
  • 3 szklanki zimnej wody,
  • 3 łyżeczki mąki ziemniaczanej,
  • ewentualnie odrobina cukru do smaku.

Przygotowanie:

  • do garnka włożyć wszystkie owoce,
  • wlać do nich 2,5 szklanki wody,
  • ewentualnie osłodzić,
  • całość wymieszać i zagotować,
  • gotować jeszcze ok. 2 minuty,
  • w pozostałej 0,5 szklanki zimnej wody dokładnie rozmieszać mąkę ziemniaczaną,
  • dodać do gotującej się wody z owocami i jeszcze przez chwilę gotować, cały czas mieszając,
  • gotowy kisiel przelać do miseczek lub salaterek.