Idealny zimowy napój – herbata z pieprzem

Herbata to jeden z ulubionych napojów wielu z nas. Na rynku dostępne są różne jej rodzaje, spośród których każdy może wybrać najlepszą dla siebie. Wieczory spędzane pod kocem z książką i kubkiem gorącej herbaty w dłoni to dla wielu osób jeden z najlepszych sposobów na zimowe chłody za oknem.

W tym czasie chętniej niż latem przyrządzamy gorące i aromatyczne napoje, które skutecznie nas rozgrzewają i poprawiają nam nastrój. Kiedy już znudzi nam się popularna herbata z miodem i cytryną, sięgamy po korzenne dodatki w postaci goździków, imbiru, cynamonu czy kardamonu. Jeśli jednak również one przestaną nam smakować, możemy wypróbować czegoś mniej oczywistego. Herbata z pieprzem, bo o niej mowa, ma intrygujący smak i liczne właściwości prozdrowotne.

Reklama
Reklama

Herbata z pieprzem. Jaki pieprz wybrać?

Pieprz świetnie komponuje się zwłaszcza z herbatą czarną i zieloną. Istnieje wiele odmian pieprzu. Do herbaty najlepiej dodać pieprz cayenne, zwany też pieprzem kajeńskim, który wykazuje najwięcej dobroczynnych właściwości. Jeżeli jednak nie odpowiada nam jego ostry smak, możemy zdecydować się dodać do herbaty zwykły czarny pieprz, który jest nieco łagodniejszy.

Właściwości herbaty z pieprzem

Herbata ma właściwości rozgrzewające, które możemy jeszcze wzmocnić poprzez dodanie do niej pieprzu. Przyprawa ta zawiera w swoim składzie kapsaicynę odpowiedzialną za jej ostry smak. Wpływa ona także po spożyciu na podniesienie temperatury naszego ciała, dzięki czemu jest pomocna w zwalczaniu różnego rodzaju wirusów. Pobudzakrążenie, dzięki czemu rozgrzewa. W związku z tym picie herbaty z pieprzem przynosi szczególne korzyści zwłaszcza w chłodne dni. Zawartość wspomnianej kapsaicyny ponadto wspiera trawienie i przyswajanie składników odżywczych, pomaga przy wzdęciach, przyspiesza metabolizm oraz spalanie tłuszczu. Herbata z pieprzem jest więc pomocna przy odchudzaniu. Najlepiej wówczas do jej przygotowania wybierać herbatę zieloną.

Istotnym składnikiem pieprzu jest również piperyna o właściwościach antybakteryjnych i przeciwwirusowych, która również przyspiesza przemianę materii. Kolejny składnik – antyoksydanty – zwalczają szkodliwe dla organizmu człowieka wolne rodniki, spowalniają procesy starzenia się organizmu oraz wykazują działanie antynowotworowe.

Herbata z pieprzem wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz napotne. Może też być pomocna w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych.

Warto jednak wiedzieć, że herbaty z pieprzem nie powinny pić osoby cierpiące na trądzik, wrzody żołądka i dwunastnicy oraz nadkwasotę. Filiżanki herbaty z pieprzem nie zaleca się również pić od razu po przebudzeniu na czczo.

Jak pić herbatę z pieprzem?

Efekty picia herbaty ze szczyptą pieprzu widoczne będą zwłaszcza przy jej regularnym stosowaniu. Najlepiej pić 1-2 filiżanki naparu dziennie. Jej smak wzbogacić możemy licznymi tradycyjnymi dodatkami takimi jak cytryna, miód, imbir czy goździki. Interesujący smak, który doskonale komponuje się z pieprzem, pomogą uzyskać świeże liście mięty.