Smerfowy koktajl: Nazwa i kolor
Cechą charakterystyczną smerfowego koktajlu jest z pewnością kolor, któremu zresztą zawdzięcza swoją nazwę. Jego barwa przywołuje na myśl Smerfów – sympatycznych niebieskich bohaterów bajki, nieustannie ściganych przez złego Gargamela. Niezwykły, intensywny niebieski kolor smerfowy koktajl zawdzięcza zaś zawartości spiruliny.
Spirulina: Czym jest?
Istotny składnik smerfowego koktajlu stanowi spirulina, która odpowiada za niebieskie zabarwienie napoju. Spirulina stanowi nazwę handlową alg o zielono-niebieskim zabarwieniu. Dostępna jest przede wszystkim w sklepach ze zdrową żywnością oraz w niektórych większych sieciach spożywczych. Jest źródłem wielu wartościowych składników.
Dostępna jest w formie proszku lub kapsułek. Zyskuje coraz większą popularność i jest chętnie dodawana do np. koktajli z owoców i warzyw oraz deserów. Spirulina zawiera przede wszystkim bardzo dużo białka, a ponadto składniki mineralne (m.in. magnez, cynk, żelazo, selen), aminokwasy, witaminy z grupy B, błonnik pokarmowy oraz kwas gamma-linolenowy (GLA). Ten ostatni zapobiega chorobom serca oraz obniża ciśnienie i cholesterol.
Smerfowy koktajl i jego właściwości
Smerfowy koktajl ma kremową konsystencję i słodki smak, a do tego wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych. Pomaga oczyścić organizm z toksyn oraz wspomaga funkcjonowanie układu pokarmowego. Wspiera perystaltykę jelit i przyspiesza metabolizm.Zapewnia też na długo uczucie sytości, dzięki czemu zmniejsza chęć niezdrowego podjadania między posiłkami.
W związku z tym sięgać po niego powinny osoby będące na diecie odchudzającej. Muszą jednak pamiętać o tym, że samo picie smerfowego koktajlu nie wystarczy do zrzucenia zbędnych kilogramów. Należy przede wszystkim dbać o prawidłową dietę, nawodnienie organizmu i odpowiednią dawkę ruchu.
Napój, ze względu na swój roślinny skład, stanowi też ciekawą propozycję dla osób na diecie wegańskiej i wegetariańskiej. Jest dla nich wskazany również z uwagi na dużą zawartość białka, dzięki któremu stanowi jeden z zamienników mięsa w diecie.
Smerfowego koktajlunie powinny jednak pić dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia, kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz osoby, które cierpią na choroby układu pokarmowego lub mają alergię na składniki napoju.
Smerfowy koktajl. Przepis
Smerfowy koktajl jest prosty w przygotowaniu. Wystarczą cztery składniki i kilka chwil, aby móc cieszyć się tym zdrowym i smacznym napojem o niecodziennym wyglądzie. To doskonała propozycja na drugie śniadanie, które bez problemu możemy zabrać ze sobą z domu do szkoły czy pracy. Koktajl możemy też przechowywać w lodówce, jednak nie dłużej niż dwa dni. Zaleca się spożywać jedną szklankę napoju dziennie.
Występującą w przepisie spirulinę można zastąpić niebieską herbatą, czyli wyciągiem z klitorii ternateńskiej – rośliny uprawianej głównie w Azji. Wystarczy pół łyżeczki tej herbaty, na którą składają się suszone kwiaty klitorii, zalać połową szklanki wody o temperaturze ok. 95 stopni Celsjusza i zaparzać pod przykryciem przez ok. 10 minut, a następnie przecedzić i dodać do smerfowego koktajlu.
Składniki:
- 1 mocno dojrzały banan,
- 1 dojrzała gruszka,
- 250 ml mleka roślinnego (np. kokosowego, owsianego lub migdałowego),
- ½ łyżeczki niebieskiej spiruliny,
- ewentualnie dodatki w postaci 2 łyżek nasion chia, siemienia lnianego lub ugotowanych płatków owsianych.
Przygotowanie:
- owoce umyć i obrać,
- banana pokroić w plastry,
- gruszkę pozbawić gniazda nasiennego i pokroić w kostkę,
- pokrojone owoce umieścić w blenderze, dodać mleko i spirulinę,
- wszystko zblendować i przelać do szklanki,
- ewentualnie uzupełnić o dodatki, które sprawią, że koktajl będzie bardziej sycący.