Placki ziemniaczane: Jedno danie w wielu odsłonach
Placki ziemniaczane to uniwersalne danie, które lubią zarówno dzieci jak i dorośli. Możemy podawać je na różne sposoby. Niektórzy nie wyobrażają sobie ich innej wersji od tej z cukrem i śmietaną. Są jednak również zwolennicy spożywania ich w wydaniu wytrawnym z aromatycznymi sosami lub nawet jako dodatek do gulaszu lub mięsa.
Ogromną zaletą placków ziemniaczanych jest ich prostota – wystarczy kilka niedrogich składników, aby móc cieszyć się smacznym i sycącym obiadem. Ponadto ziemniaki dostarczają naszemu organizmowi niezbędnych witamin takich jak witaminy A, C i B, a ponadto minerałów – magnezu, potasu, jodu, cynku i fosforu.
Placki ziemniaczane bez mąki i jajek. To możliwe
Jednym z głównych składników placków ziemniaczanych – oprócz samych ziemniaków – jest mąka. Wydaje nam się ona wręcz niezbędnym elementem dodawanym do tego dania. Jednak niejednokrotnie dobranie odpowiedniej jej ilości stanowi problem. Jeżeli dodamy jej za mało, wówczas możemy zapomnieć o chrupkości – nasze placki będą twarde i zwyczajnie niezbyt smaczne. Idealne placki ziemniaczane natomiast to takie, które na zewnątrz są chrupiące, a w środkupulchne i miękkie.
Okazuje się, że można zrobić placki ziemniaczane bez mąki i jajek. Dzięki temu oszczędzamy odrobinę czasu, skracamy listę składników, a nasze placki będą naprawdę mocno ziemniaczane. Poza tym – w wersji bez mąki – staną się idealne dla osób będących na diecie bezglutenowej. Placki ziemniaczane bez mąki i jajek nie stracą swojej jakości i smaku. Nadal będziemy mogli zachwycać się ich chrupką warstwą zewnętrzną oraz miękkim i rozpływającym się wnętrzem.
Placki ziemniaczane bez mąki i jajek. 2 przepisy
Brytyjskie placki ziemniaczane "hash browns"
Placki ziemniaczane bez mąki i jajek możemy przygotować w wersji brytyjskiej jako tzw. "hash browns". Są to placki ziemniaczane bez mąki i jajek. Brytyjczycy najchętniej zjadają je na śniadanie.
Składniki:
- 600 g ziemniaków,
- 30 g masła klarowanego,
- sól,
- pieprz,
- papryka słodka,
- papryka ostra.
Przygotowanie:
- ziemniaki obrać, umyć i zetrzeć na tarce na dużych oczkach;
- przygotowane ziemniaki zalać zimną wodą, dokładnie wymieszać, odstawić na 5 minut, a następnie odcedzić;
- czynność powtórzyć;
- ziemniaki dokładnie odcisnąć z wody i pozwolić im przez kilka minut przeschnąć, a następnie – przyprawić;
- rozgrzać patelnię i umieścić na niej masło klarowane;
- przygotowaną masę z ziemniaków umieścić na rozgrzanym maśle i smażyć bez przykrycia na średnim ogniu przez ok. 20-25 minut, mieszając od czasu do czasu.
Placki ziemniaczane bez mąki i jajek za to z siemieniem lnianym
Placki ziemniaczane z siemieniem lnianym to ciekawa – a dodatkowo zdrowsza – propozycja od tych tradycyjnych. Siemię lniane ma bowiem dużo właściwości odżywczych. Stanowi źródło wielu witamin i minerałów oraz błonnika.
Składniki:
- 500 g ziemniaków,
- 1 łyżka niezmielonych nasion lnu,
- sól,
- pieprz,
- olej.
Przygotowanie:
- nasiona lnu zmielić, zalać łyżeczką gorącej wody i odstawić na 10 minut,
- ziemniaki obrać, umyć, zetrzeć i odcisnąć z nadmiaru wody,
- do ziemniaków dodać masę z siemienia lnianego,
- przyprawić do smaku i dokładnie wymieszać,
- z przygotowanego ciasta formować placki ziemniaczane i smażyć na rozgrzanym oleju.