Ziemniaki – popularny element polskiej kuchni

Ziemniaki to nieodłączny element polskiej kuchni. Idealnie smakują w wielu formach. Gotowane ziemniaki to klasyczny dodatek do obiadu. Idealnie komponują się z mięsem czy rybami. Ponadto z ziemniaków robi się frytki, puree ziemniaczane, placki ziemniaczane, zupę ziemniaczaną, kluski ziemniaczane, sałatkę ziemniaczaną, kopytka czy wiele innych potraw. Każde z tych zastosowań pozwala nam cieszyć się bogatym smakiem ziemniaków oraz różnorodnością ich kulinarnych możliwości.

Ziemniaki są bogate w wiele cennych składników. To źródło energii, białka, a także różnych witamin czy składników mineralnych. Poza typowym zastosowaniem kulinarnym, warzywo to może mieć także właściwości lecznicze. Bowiem np.: dieta ziemniaczana zalecana jest u osób z niewydolnością nerek. Zaś maseczka z ziemniaków może poprawić wygląd zmęczonej, poszarzałej cery.

Reklama
Reklama

Najcenniejszym składnikiem ziemniaków jest potas. Poza tym warzywa te są cennym źródłem magnezu, sodu wapnia, żelaza, manganu, miedzi, cynku, fluoru, fosforu, chloru, jodu, karotenu, a także witamin takich jak: witamina K, witamina C oraz witaminy z grupy B (głównie B1, B2 i B6). W ziemniakach znajdują się również: biotyna, fruktoza, sacharoza, skrobia a także kwasy: nikotynowy oraz pantotenowy. Nie bez powodu zaleca się obieranie tych warzyw bardzo delikatnie, tak, aby zdjąć tylko samą skórkę. Bowiem najbogatszą w składniki odżywcze częścią ziemniaka jest właśnie warstwa tuż pod skórką.

Ziemniaki na odchudzanie?

Co więcej, ziemniakimogą pomóc zrzucić zbędne kilogramy.EwaWachowicz, znana polska restauratorka i kulinarna ekspertka, wyjaśnia, że warzywo to niesłusznie zyskało złą sławę: "Zwykło się mówić, że ziemniaki są bardzo kaloryczne i powinny ich unikać osoby, które chcą się pozbyć zbędnych kilogramów. Nie jest to jednak prawdą. Warzywa te nie zawierają praktycznie w ogóle tłuszczu i mają bardzo mało kalorii - średnio 75 kcal na 100 g" - wyjaśniła ekspertka na łamach portalu Styl.pl.

Oczywiście bardzo dużo zależy jednak od tego, w jaki sposób je przygotujemy. Jeżeli usmażymy je na głębokim oleju i zjemy w formie frytek, wówczas faktycznie staną się wysokokaloryczną przekąską. Zupełnie inaczej jest, gdy ugotujemy je w wodzie i podamy z koperkiem.

Na rynku dostępnych jest wiele odmian tego wszechstronnego warzywa. Mało kto wie, że niektóre odmiany tych warzyw bardziej sprawdzają się w konkretnym zastosowaniu kulinarnym niż inne. Wybór odpowiednich ziemniaków do gotowania, pieczenia czy smażenia może być wyzwaniem. Dlatego też warto wiedzieć, które odmiany sprawdzają się najlepiej w potrawie, którą chcemy przygotować.

Trzy podstawowe typy ziemniaków i ich zastosowanie kulinarne

Kupując ziemniaki w supermarketach, często nie wiemy, z jakim gatunkiem mamy do czynienia. Największy nadruk na opakowaniu zazwyczaj informuje tylko o ich proponowanym przeznaczeniu kulinarnym. W rzeczywistości wyróżniamy 3 podstawowe typy ziemniaków:

  • Typ A ziemniaków. Do tego typu zalicza się ziemniakisałatkowe. Charakteryzują się one dużą wilgotnością i niewielką zawartością skrobi. ZiemniakitypuA nie wykazują tendencji do rozgotowywania się. Natomiast łatwo się je kroi. Idealne są zatem do sałatek, do smażenia, jako ziemniaki w łupince i na grilla. Popularne odmiany z typu A to np.: Agata, Annabelle, Cecile, Impala, Ditta, Denar, Lord, Vineta, Riviera czy Vivaldi.
  • Typ B ziemniaków. Są do ziemniakiuniwersalne. Mają one średnią twardość. Pod koniec gotowania stają się kruche, a podczas smażenia są miękkie wewnątrz i chrupiące na zewnątrz. To ziemniaki idealne do smażenia. Doskonałe na frytki, placki, do gotowania i zup. Odmiany to m.in. Asterix, Belmonda, Cyprian, Gala, Irga, Irys, Flaming, Ramosa, Orlik, Sante, Victoria czy Zagłoba.
  • Typ C ziemniaków. W typie C znajdziemy ziemniaki mączyste, łatwo rozpadające się, o jasnym i sypkim miąższu. Ziemniaki te są najlepsze na farsze, kluski, purée, placki, pyzy czy kopytka. Przykłady odmian to: Bryza, Agnes, Gracja, Ibis, Tajfun, Gustaw, VR 808, Etiuda, Ewelina, Finezja, Jutrzenka czy Mazur.