Kwas chlebowy – co to za napój?

Wiosna w pełni i coraz bliżej do lata, a tym samym do ciepłych i słonecznych dni. Chętnie sięgamy wówczas po orzeźwiające i nawadniające napoje. Jednocześnie marzymy o szczupłej i zgrabnej sylwetce. Warto więc przygotować napój, który z jednej strony ugasi pragnienie i pomoże nam się ochłodzić, a z drugiej – stanie się naszym sprzymierzeńcem w walce o idealną figurę.

Kwas chlebowy to delikatny w smaku zakwas do picia, którego właściwości znane są już od wieków. Początkowo gościł jedynie w chłopskich chatach, aby z czasem pojawić się również na szlacheckich stołach. Chętnie sięgały po niego nasze babcie, a i w ostatnim czasie cieszy się coraz większą popularnością.

Reklama

Kwas chlebowy to orzeźwiający napój, który powstaje w efekcie fermentacji chleba z dodatkiem cukru i drożdży. W procesie tym powstają dobroczynne bakterie kwasu mlekowego, które czynią z kwasu chlebowego naturalny probiotyk. Jest on słodko-kwaśny w smaku. Można w nim wyczuć też delikatną nutę goryczy oraz aromat zbóż i chleba. Jest musujący i z tego względu bywa nazywany wiejską lemoniadą lub oranżadą. Zresztą dawniej chętnie pijany był na wsiach w czasie żniw. Doskonale orzeźwiał i dodawał energii do ciężkiej pracy, która często wykonywana była w czasie upałów.

Kwas chlebowy i jego właściwości: naturalny probiotyk i izotonik

Kwas chlebowy stanowi źródło cynku i selenu, które wzmacniają odporność. Taką samą funkcję pełnią wspomniane już bakterie kwasu mlekowego wspierające mikroflorę jelitową. Dzięki temu organizm lepiej radzi sobie w walce z drobnoustrojami chorobotwórczymi. Kwas chlebowy wspiera też właściwe funkcjonowanie układu pokarmowego. Wspomaga metabolizm i przemianę materii. W związku tym jego picie polecane jest osobom, które chcą schudnąć. Warto sięgać po niego również w przypadku takich dolegliwości jak nadkwasota oraz zespół jelita drażliwego. Ponadto pozytywnie wpływa na układ krążenia i serce.

Reklama

Kwas chlebowy jest jednak nie tylko naturalnym probiotykiem, ale też izotonikiem. Skutecznie gasi pragnienie i doskonale nawadnia organizm. W napoju tym znaleźć można także wiele witamin, w tym przede wszystkim witaminy z grupy B wspierające układ nerwowy oraz witaminy C i E, które wykazują właściwości przeciwutleniające i chronią przed działaniem wolnych rodników.

Kwas chlebowynie jest jednak wskazany osobom cierpiącym na nietolerancję glutenu i celiakię. Ostrożność powinni zachować również ci, którzy chorują na refluks i wrzody żołądka.

Kwas chlebowy. Przepis

Kwas chlebowy możemy kupić w sklepie. Jednak wiele dostępnych produktów posiada sztuczne dodatki w postaci barwników i konserwantów. Warto więc napój ten przygotować samodzielnie w domu. Nie jest to trudne, a wszystkie składniki są powszechnie dostępne. Wystarczy poświęcić kilka chwil, a następnie uzbroić się w odrobinę cierpliwości.

Składniki:

  • 5 l wody,
  • 1,5 kg chleba razowego,
  • 0,5-1 dag drożdży,
  • 5-6 łyżek cukru.

Przygotowanie:

  • chleb pokroić i opiec w piekarniku,
  • powstałe grzanki pokruszyć do słoika,
  • zalać ciepłą przegotowaną wodą,
  • dodać drożdże i cukier,
  • słoik przykryć i odstawić w ciepłe miejsce na 3 dni,
  • po tym czasie powstały zakwas przecedzić przez gęste sito do szklanych butelek,
  • tak przygotowany kwas chlebowy można przechowywać w zamkniętych butelkach w lodówce przez maksymalnie 10 dni.