Miruna: Co to za ryba?

Ryby są cennym źródłem zdrowych kwasów omega, a także wielu witamin i minerałów. Dietetycy i lekarze nieustannie alarmują, że spożywamy ich za mało. Jedną z przyczyn takiego stanu są z pewnością wysokie ceny ryb. Na szczęście znaleźć można rybę, która nie jest aż tak droga, a do tego posiada dużą wartość odżywczą. Jest nią miruna.

Miruna to ryba należąca do rodziny morszczukowatych i rzędu dorszokształtnych – spokrewniona z dorszem i morszczukiem. Znana jest również jako buławnik lub grenadier niebieski. Ma długie i smukłe ciało, zwężające się w kierunku ogona oraz posiada charakterystyczne dosyć duże oczy i otwór gębowy z ostrymi zębami. Może osiągnąć długość nawet 120 cm i wagę 1,5 kg. Wyróżnić można jej dwa podstawowe gatunki – patagońską i nowozelandzką. Żyje w ławicach i występuje na dużych głębokościach w wodach zachodniego Pacyfiku – przede wszystkim u wybrzeży Argentyny i Chile oraz w okolicach Nowej Zelandii. Jest więc pozyskiwana ze swojego naturalnego środowiska, a nie z hodowli. Dzięki temu jest zdrowsza, a więc niewątpliwie warto jeść mirunę.

Reklama
Reklama

Dlaczego warto jeść mirunę?

Mięso miruny jest białe, kruche, delikatne oraz chude – w 100 g zawiera zaledwie 1,2 g tłuszczu. Jest bogate w białko i niskokaloryczne. Może być bez obaw spożywane przez osoby na diecie odchudzającej. Miruna bywa nazywana jedną z najzdrowszych ryb świata. Dzięki temu, że żyje w jednych z najczystszych oceanicznych wód, jej mięso charakteryzuje się niskim poziomem zanieczyszczenia, a w tym niewielką zawartością rtęci. Zaleca się więc, aby spożywały ją kobiety w ciąży i małe dzieci.

Ma właściwości odżywcze zbliżone do mięsa drobiowego i czerwonego. Zawiera cenne kwasy omega-3, chociaż w porównaniu np. z łososiem ma ich znacznie mniej. Miruna jest źródłem żelaza, selenu, potasu i fosforu oraz witaminy A, D i witamin z grupy B.

Wspomaga mineralizację kości oraz funkcjonowanie układu krążenia i tarczycy. Wspiera prawidłową pracę mózgu. Ponadto odpowiada za regulację wydzielania insuliny. Pozytywnie wpływa na kondycję włosów, skóry i paznokci.

Ze względu na swój smak i składniki odżywcze miruna bywa najczęściej porównywanado dorsza. Jest jednak od niego mniej kaloryczna, a do tego zawiera więcej składników odżywczych.

Jak przyrządzić mirunę?

Mirunę najczęściej możemy kupić w postaci filetów. Jest łatwa w obróbce kulinarnej i bardzo podobna w przyrządzaniu do dorsza. Można przygotowywać ją w piekarniku lub na parze, a także smażyć na patelni. Sprawdzi się również w rybie po grecku i zupie rybnej. Dzięki swojemu dosyć neutralnemu smakowi miruna świetnie komponuje się z wieloma dodatkami. W związku z tym warto jeść mirunę i wprowadzić ją na stałe do swojego jadłospisu.