Zdrowe i dietetyczne ciasta – czy to w ogóle możliwe? Okazuje się, że nie tylko możliwe, ale i całkiem proste. Dzięki tym kilku sposobom w najbliższe święta możesz cieszyć się nie tylko spotkaniami z najbliższymi, rodzinną atmosferą i wspaniałymi prezentami, ale także dietetycznymi, lekkimi, pysznymi wypiekami.

Reklama

Wśród tradycyjnych świątecznych ciast i deserów są m.in. sernik, makowiec, piernik, babeczki, ciasteczka korzenne i miodownik. Każdy z nich można przygotować w lżejszej i zdrowszej wersji. Jak to zrobić?

Ciasta i desery. Dlaczego nie zawsze nam służą?

Ciasta i desery, zwłaszcza gotowe, sprzedawane w sklepach i cukierniach, często zawierają tłuszcze utwardzone, tłuszcze trans i inne tłuszcze roślinne poddawane obróbce termicznej. Często mają w swoim składzie także dużą ilość cukru, syropu glukozowo-fruktozowego lub samej fruktozy, która nie nasyca, ale sprawia, że chce się jeszcze więcej. Gotowe, pakowane ciasta nierzadko zawierają też sztuczne dodatki i konserwanty, które mogą nasilać stany zapalne w organizmie. Rzadko też zawierają błonnik. Jak przygotować ciasto na Święta, by nie tylko uchronić się przed sztucznymi substancjami, ale i dostarczyć składników odżywczych? W wielu przypadkach wystarczy zmiana składników na ich zdrowsze odpowiedniki.

Reklama

Czym zastąpić rafinowaną mąkę pszenną?

Mąka pszenna to zazwyczaj podstawa każdego ciasta, deseru czy ciastka. Jeśli chcesz piec zdrowiej warto zastąpić zwykłą białą mąkę (o niskiej zawartości błonnika) mąką, która zawiera błonnik i inne cenne składniki odżywcze. Rafinowaną mąkę pszenną można zastąpić np. mąką pełnoziarnistą. Dzięki sposobowi przetwarzania wewnętrzna część ziarna nie jest oddzielana od zewnętrznej, przez co mąka ma większą ilość cennych składników odżywczych, w tym wspomnianego błonnika.

Dobrym pomysłem jest także mąka orkiszowa razowa (która powstaje w wyniku zmielenia całych ziaren i która ma niższy indeks glikemiczny) lub mąka żytnia razowa, która świetnie nadaje się do ciast, naleśników i innych wypieków.

Tradycyjną mąkę mogą także zastąpić z powodzeniem drobno zmielone płatki owsiane. Nie wymagają one obróbki termicznej, mają wysoką zawartość błonnika i zawierają inne dobroczynne składniki odżywcze. Kolejną alternatywą jest mąka migdałowa i mąka kokosowa.

Czym zastąpić cukier?

Do przygotowania ciasta nie zawsze potrzebujemy białego cukru. By deser był słodki i smaczny można użyć innych składników choćby takich jak erytrytol, ksylitol czy stewia. Świetnie nadają się do tego także świeże owoce, a także miód, banan, jabłko, daktyle, rodzynki czy gruszki.