Jeszcze całkiem niedawno można było kupić późne odmiany śliwek na straganach. Teraz mamy coraz większy wybór śliwek suszonych. Są one bogatym źródłem witamin K, A oraz witamin z grupy B. Zarówno świeże, jak i suszone śliwki to naturalne probiotyki. Śliwki pomigają w utracie kilogramów, poprawiają trawienie. Za tym pozytywnym działaniem śliwek stoi zawartość błonnika. Dodatkowa po zjedzeniu tych owoców długo nie poczujemy głodu. Powodów, by na ich bazie przygotować rozgrzewający napój jest więc sporo. Śliwki też świetnie komponują się z przyprawami korzennymi, imbirem, cytrusami - więc przy tworzeniu kompozycji jest dużo możliwości! Do rozgrzewających napojów możesz też wykorzystać mrożone śliwki.
Przepisy na grzańce ze śliwkami
Na szybko z goździkami
5 suszonych śliwek
2-3 grubsze plasterki imbiru
2 plasterki świeżej pomarańczy (wcześniej wyparzonej)
2 goździki
cynamon lub przyprawa do piernika do smaki
Śliwki przekrój na pół i wraz ze wszystkimi składnikami przełóż do wysokiej szklanki lub kubka, zalej wrzątkiem. Odstaw na chwilę, a potem dokładnie wygnieć łyżeczką wszystkie składniki, aż napar stanie się mętny i nabierze smaku.
Grzaniec śliwkowy z miodem
100 g suszonych śliwek
1 litr wody
goździki, cynamon, kardamon, imbir do smaku
sok malinowy do smaku
miód do smaku
Śliwek pokrój na połówki, zalej wodą. Dodaj kilka goździków, laskę cynamonu, kardamon i imbir, gotuj aż się śliwki rozpadną. Przecedź napój przez sitko, dopraw sokiem malinowym i miodem do smaku.
500 g mrożonych śliwek (mogą być mrożone)
1 l wody
laska cynamonu
kardamon, goździki, anyż do smaku
skórka otarta z pomarańczy
kilka plasterków jabłek
gałązka świeżego rozmarynu
miód, brązowy cukier do smaku
Do śliwek dodajemy cynamon i pozostałe przyprawy. Dodaj świeżo startą skórkę z pomarańczy (wcześniej wyparzonej) oraz plasterki jabłek. Zalej wodą i gotuj ok. 40 minut. Pod koniec gotowania dołóż gałązkę rozmarynu. Dopraw miodem lub cukrem.