Dlaczego mazurek tak się nazywa?
Dlaczego wielkanocne ciasto nazywa się mazurek? Ponieważ pochodzi z Mazur. Słowo Mazur oznaczało niegdyś "mieszkaniec Mazowsza", a mazurek to po prostu "ciasto mazurskie" (mazowieckie).
Są mazurki niezwykle bogate, pełne masła i robione na kruchym cieście z dodatkiem wielu żółtek. Ten mazurek robi się szybko i nie ma w nim klasycznego, kruchego spodu. Dzięki temu może go zrobić każdy, także osoba, która nie ma kulinarnego doświadczenia. Smak jest za to niezrównany.
Warto zawczasu przygotować sobie składniki. I można przystąpić do przygotowania tego wielkanocnego smakołyku. A zrobić trzeba go koniecznie. Mazurek będzie ozdobą wielkanocnego stołu.
Przepis na mazurek cygański siostry Anastazji
Składniki:
- suche wafle
- 5 jaj
- 12 dag cukru kryształu
- 10 dag mąki pszennej
- 10 dag orzechów drobno krojonych
- 10 dag rodzynek
- 10 dag skórki pomarańczowej
- 5 dag suszonych śliwek bez pestek
- 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
Przygotowanie
Dno blaszki wykładamy pergaminem. Na nim układamy warstwę wafli. Żółtka ucieramy na puszystą masę z cukrem, dodajemy posiekane bakalie - wcześniej sparzone gorącą wodą i oprószone mąką. Mieszamy. Dodajemy przesianą mąkę z proszkiem do pieczenie. Ubijamy sztywną pianę z białek, delikatnie łączymy z masą. Całość wylewamy na wafle i wkładamy do piekarnika. Pieczemy w temperaturze 180 st. C przez 30 min.
Lukier robimy z jednego białka, 12 dag cukru pudru i soku z jednej cytryny. Wszystkie składniki łączymy i ucieramy; jeśli lukier jest zbyt rzadki, dodajemy cukier puder i dalej ucieramy. Zaraz po upieczeniu ciasto polewamy cienkim strumieniem lukru. Wierzch ozdabiamy bakaliami.