Nocna owsianka - patent na poranny pośpiech

Śniadanie to posiłek, na który najczęściej brakuje nam czasu. Wystarczy jednak, że poświęcimy kilka minut po kolacji, a przygotujemy smaczny i pożywny posiłek na kolejny poranek. Mowa o tak zwanej nocnej owsiance, która zyskuje coraz większą popularność. Wystarczy zmieszać płatki owsiane z wodą, mlekiem lub jogurtem i schować na noc do lodówki.

Płatki owsiane. Podstawa pożywnego śniadania

Reklama

Płatki owsiane produkuje się z owsa, które jest szczególnie zdrowym i wartościowym zbożem. Płatki owsiane to więc idealna podstawa zdrowego i odpowiednio zbilansowanego śniadania. Zawierają w swoim składzie nienasycone kwasy tłuszczowe, aminokwasy, witaminy z grupy B oraz takie składniki mineralne jak miedź, wapń, magnez i sód. Są ponadto bogate w błonnik i nie zawierają glutenu. W związku z tym są idealne dla osób dbających o linię czy będących na diecie bezglutenowej.

Dostępne są trzy rodzaje płatków owsianych:

  • zwykłe – wytwarzane z całego ziarna owsa, w tym z łuski, jako jedyne należy je zagotować przed spożyciem, są najzdrowsze,
  • górskie – otrzymywane z krojonego lub łamanego ziarna,
  • błyskawiczne – poddane dodatkowej obróbce i rozdrobnione, są najmniej wartościowe.
Reklama

Płatki owsiane to świetna baza do różnorodnych dań. Idealnie komponują się z wieloma dodatkami takimi jak świeże i suszone owoce, orzechy, bakalie czy wiórki kokosowe. Owsianka przygotowana z płatków owsianych pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Wzmacnia odporność, pomaga zadbać o sylwetkę, obniża poziom cholesterolu. Zjedzona na śniadanie ma jeszcze jedną niezaprzeczalną zaletę – zapewnia uczucie sytości na kilka godzin. Dzięki temu nie odczuwamy potrzeby sięgania po niezdrowe jedzenie w postaci słodyczy czy słonych przekąsek.

Czy nocna owsianka jest lepsza od tradycyjnej?

Nocna owsianka pozwoli nam zaoszczędzić kilka cennych minut o poranku. To jej ogromna, a wcale nie największa, zaleta.

Płatki owsiane zalane wodą, mlekiem czy jogurtem i wstawione na całą noc do lodówki nasiąkają płynem i pęcznieją. Dzięki temu następnego dnia są jeszcze bardziej miękkie i smaczne niż te w owsiance gotowanej. Nocna owsianka jest też lżejsza w smaku, a jednocześnie bardziej wyrazista od tradycyjnej. Ponadto jest od niej mniej kleista.

Nocna owsianka przygotowywana jest bez obróbki termicznej. Dzięki temu nie traci wielu swoich cennych właściwości i składników odżywczych w tym m.in. witamin, aminokwasów i znacznych ilości błonnika. Namaczanie płatków owsianych pomaga dodatkowo pozbyć się z nich związków o nazwie fityniany. Dzięki temu ułatwione jest wchłanianie do organizmu takich wartościowych składników jak przeciwutleniacze, magnez, cynk, selen, fosfor i mangan.

Warto jeszcze dodać, że płatki owsiane znane są ze swojego niskiego indeksu glikemicznego. W związku z tym po ich spożyciu poziom cukru nie wzrasta gwałtownie. Energia z owsianki uwalnia się w organizmie jednostajnie i powoli. Nocna owsianka ma jeszcze niższy indeks glikemiczny od tej tradycyjnej. Zapewni nam więc o poranku potężny zastrzyk energii na kilka godzin intensywnej pracy czy nauki.

Nocna owsianka. Podstawowy przepis i porady

Nasz przepis na nocną owsiankę to swego rodzaju baza do tego śniadania. Każdy może ją dowolnie rozbudować – zgodnie ze swoimi upodobaniami i potrzebami. Wystarczy dodać jeden lub kilka ulubionych składników, aby cieszyć się wyjątkowo smacznym śniadaniem.

Składniki:

  • 50 g płatków owsianych (najlepiej górskich),
  • 100 ml wody lub mleka,
  • 2 łyżki jogurtu naturalnego lub kefiru,
  • ulubione dodatki (owoce, bakalie, orzechy, wiórki kokosowe),
  • miód do smaku.

Przygotowanie:

  • do miski lub słoika wsypać płatki owsiane,
  • dodać wodę lub mleko i dokładnie wymieszać,
  • wstawić na noc do lodówki,
  • rano dorzucić ulubione dodatki,
  • osłodzić odrobiną miodu.

Owsiankę najlepiej wyjąć na pół godziny przed jedzeniem. Dzięki temu nabierze temperatury pokojowej. Jeśli nocną owsiankę przygotujemy w słoiku, możemy bez problemu zabrać ją ze sobą z domu i zjeść na drugie śniadanie.