Rosół to klasyka polskich zup, smak rodzinnego domu i tradycji. Wiele osób przygotowuje go co niedzielę według dobrze sobie znanej receptury. Choć pozornie przepis na rosół wydaje się banalnie prosty, bo warto zwrócić uwagę na jeden aspekt, a mianowicie - solenie rosołu. W którym momencie gotowania najlepiej posolić rosół? Okazuje się, że ma to kluczowe znaczenie dla jego smaku. Może sprawić, że będzie smak będzie głęboki, lub przeciwnie - straci swoje walory.

Reklama

Kiedy najlepiej posolić rosół?

Kiedy najlepiej solić rosół? Doświadczeni szefowie kuchni zalecają, by sól dodać do rosołu na koniec gotowania. Najlepiej posolić rosół 10 minut przed końcem gotowania. Dlaczego najlepiej solić rosół pod koniec gotowania? Ponieważ mięso i warzywa powinny gotować się w wodzie bez soli. Obecność soli w wodzie uniemożliwia przygotowanie wywaru o głębokim smaku, ponieważ blokuje uwalnianie pełni walorów mięsa i warzyw.

Tak samo należy postąpić z mielonym pieprzem. Eksperci radzą, by na początku gotowania dodać to rosołu całe przyprawy, np. liście laurowe, ziele angielskie, pieprz w całości, a dopiero na koniec doprawić wywar mielonymi przyprawami jak sól i pieprz.

Reklama

Ile soli dodać do rosołu?

Do rosołu należy dodać 2 łyżeczki soli na na 5 litrów rosołu. Taka porcja powinna zapewnić wywarowi odpowiednio głęboki smak. Najlepiej dodawać sól małymi porcjami i sprawdzać smak. Zawsze możemy dosolić rosół, trudniejsze będzie ratowanie przesolonego wywaru.

Jak najlepiej przyprawić rosół?

Jakie przyprawy dodać do rosołu? Na koniec gotowania najlepiej dodać sól i pieprz. Natomiast na początku przygotowywania wywaru warto dodać do rosołu czarny pieprz ziarnisty, liście laurowe, ziele angielskie, lubczyk i ząbek czosnku. Do gotowej zupy warto dodać świeże zioła: posiekaną pietruszkę, koperek lub lubczyk.