Choć gęsina zazwyczaj podawana jest głównie w okolicach 11 listopada, tak naprawdę jest mięsem, które przez całą jesień idealnie sprawdzi się nie tylko w formie pieczonej, ale też jako dodatek właśnie do rosołu.

Rosół z gęsi. To mięso podkręci jego smak

To bardzo szlachetna odmiana drobiowego mięsa. Jej walory smakowe i zdrowotne biją na głowę kurczaka, czy indyka. W odróżnieniu od tych dwóch gatunków drobiu, jest bardziej wyrazista w smaku a jej tłuszcz jest bardzo zdrowy.

Reklama

Wartości odżywcze, jakie znajdziemy w gęsinie to m.in. zdrowe kwasy tłuszczowe, żelazo oraz witaminy. Rosół z gęsi jest, więc nie tylko intensywny w smaku, ale przede wszystkim zdrowy. Można go przyrządzić zarówno na surowym, jak i pieczonym mięsie.

Jak go zrobić? Oto przepis na rosół z pieczonej gęsi.

Przepis

Składniki (6-8 porcji):

1 korpus + kości z pieczonej gęsi4 łyżki sosu sojowego (jasnego)1/3 pora1 cebula1 ząbek czosnku3 cm kawałek imbiru2 kawałki borowików suszonych

Przyprawy:

1 gwiazdka anyżukawałek kory cynamonu3 goździki, listek laurowy3 ziela angielskiekilka ziarenek pieprzuszczypta płatków chili

Dodatki: kluski lane lub makaron jajeczny (jak do tradycyjnego rosołu)

Przygotowanie:

Pozostały korpus z kawałeczkami mięsa, chrząstek itp. po pieczonej gęsi oraz czyste kości (nie pobrudzone innymi częściami obiadu) włożyć do dużego garnka. Zalać wodą (około 2,5 litra). Zagotować, zszumować. Zmniejszyć ogień, dodać anyż, cynamon i goździki i gotować przez około 1 godzinę. Następnie dodać listek laurowy, ziela angielskie, pieprz, chili, wlać sos sojowy i doprawić solą (zwykle daję około 1 łyżeczki).

Dodać przekrojonego pora, nieobraną opaloną na palniku cebulę, opalony nieobrany imbir oraz czosnek. Włożyć borowiki i gotować na małym ogniu pod minimalnie uchyloną pokrywą przez kolejną 1 godzinę. Gotowy rosół przecedzić do czystego garnka, włożyć ugotowane grzyby z rosołu (resztę kości i warzywa wyrzucić) sprawdzić doprawienie. Podawać z lanymi kluseczkami lub makaronem jajecznym.

Jeśli użyte kawałki gęsi miały dożo tłuszczu, zbierze się on na powierzchni rosołu, można go zebrać łyżką i schować do lodówki, wykorzystywać do smażenia.