Poranek to kluczowy moment, w którym organizm jest po tzw. poście nocnym i przygotowuje się do nowego dnia. Odpowiedni dobór napoju na czczo może znacząco wpłynąć nie tylko na nasze zdrowie, ale także na samopoczucie i energię na cały dzień. Co najlepiej pić na czczo?

Reklama

Woda z cytryną

Picie wody z cytryną nie tylko wpływa na przyspieszenie perystaltyki jelit i wspomaga trawienie. Szklanka letniej wody z sokiem z połowy cytryny może pomóc również w nawodnieniu i ugaszeniu pragnienia po nocy, detoksykacji organizmu (cytryna wspomaga wątrobę w procesie usuwania toksyn z organizmu) i wsparciu układu odpornościowego (cytryna jest bogata w witaminę C).

Dlaczego warto pić wodę z cytryną rano? Eksperci wskazują, że wypicie każdego dnia rano szklanki wody z cytryną daje ponadto uczucie sytości na dłużej, zmniejsza poziom insuliny, przyspiesza wydzielanie żółci oraz pozwala utrzymać odpowiednią gospodarkę kwasowo-zasadową. Woda z cytryną wypita na czczo może również zapobiegać zaparciom i korzystnie wpływać na pamięć i koncentrację.

Do szklanki wody z cytryną można dodać także niewielką ilość miodu.

Woda kokosowa

Woda kokosowa to naturalny napój izotoniczny, który dostarcza elektrolitów, takich jak potas, magnez i sód. Pomaga również w łagodzeniu problemów trawiennych, takich jak refluks i zgaga, a naturalne cukry i minerały w niej zawarte pomagają w podniesieniu poziomu energii.

Zielona herbata

Zielona herbata jest bogata w przeciwutleniacze i ma wiele korzyści zdrowotnych, które czynią ją idealnym napojem na początek dnia. Zawiera ona m.in. polifenole, które neutralizują wolne rodniki i wspierają zdrowie komórek. Może także przyspieszyć metabolizm, co jest szczególnie pożądane w przypadku osób chcących zgubić zbędne kilogramy. Wreszcie, regularne picie zielonej herbaty może pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu i pozytywnie wpływać na zdrowia serca.

Każdy z powyższych napojów ma unikalne właściwości i daje różne korzyści zdrowotne. Warto znaleźć taki, który najlepiej będzie odpowiadał naszym indywidualnym potrzebom i preferencjom.