Błonnik znajdujący się w płatkach owsianych pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu. Poza tym owsianka jest bardzo dobrym źródłem magnezu. Aby cieszyć się jej zdrowotnymi właściwościami, duże znaczenie ma odpowiednie przygotowanie. Wiele osób popełnia ten sam błąd, dodając do ugotowanych płatków zbyt dużą ilość składników, zwłaszcza słodkich. Taka owsianka będzie nie tylko mocno kaloryczna, ale również stanie się prawdziwą bombę węglowodanową. Najlepiej zatem ograniczyć się do owoców, porcji białka, np. w postaci skyru oraz dodatku zdrowego tłuszczu w postaci masła orzechowego lub łyżki oleju roślinnego.

Reklama

Owsianka na mleku - jakie ma wartości?

Płatki gotowane na mleku są delikatne w smaku i mają kremową konsystencję. Poza tym mleko sprawia, że danie ma lekko słodki smak. Sam napój jest źródłem białka, wapnia, potasu, witamin z grupy B oraz witaminy D. Niestety jest też druga strona medalu - takie śniadanie będzie miało więcej kalorii w porównaniu do owsianki przygotowanej na wodzie, zwłaszcza jeśli wybierzemy pełnotłuste mleko, które jest najsmaczniejsze. Jakie mamy alternatywy?

  • Jedną z opcji jest mleko odtłuszczone. Dla porównania, napój z 3,2 proc. zawartością tłuszczu ma 64 kcal w 100 ml, zaś odpowiednik bez tłuszczu około 38 kcal. Jeśli jemy owsiankę codziennie lub kilka razy w tygodniu i chcemy dbać o sylwetkę, warto pomyśleć o takiej zamianie.
  • Alternatywą są mleka roślinne. Jest to także rozwiązanie dla osób, które nie tolerują laktozy znajdującej się w mleku krowim. Napoje roślinne są świetną opcją, jednak jeśli chcemy faktycznie zadbać o swoje zdrowie, warto wiedzieć, które z nich wypadają najlepiej pod względem składników odżywczych. Należy także zwrócić uwagę czy są fortyfikowane wapniem, witaminą B12 i witaminą D oraz nie zawierają cukru dodanego. Tylko wtedy mogą pochwalić się składem zbliżonym do mleka krowiego.
  • Napój sojowy wydaje się być najlepszą opcją spośród mlek roślinnych bowiem wyróżnia się najwyższą zawartością białka, niewielką ilością tłuszczu i węglowodanów.Soja jest źródłem izoflawonów, które mają pozytywny wpływ na zdrowie serca. Niestety nie powinna być spożywana w dużych ilościach przez osoby mające problem z niedoczynnością tarczycy.
  • Napoje ryżowe, owsiane i kokosowe zawierają śladowe ilości białka, za to sporo węglowodanów. Poza tym są dość kaloryczne i nie są wskazane dla osób, których dieta wymaga niskiego i średniego ładu glikemicznego.

Owsianka na wodzie - czy warto ją jeść?

Można spotkać się z opiniami, że owsianka na wodzie jest znacznie zdrowszą opcją, bowiem jest mniej kaloryczna i nie podnosi poziomu cukru we krwi tak jak jej mleczny odpowiednik. Takie śniadanie zawiera też znacznie mniej tłuszczu. Niestety trzeba przygotować się na znacznie gorsze odczucia smakowe. Danie będzie także mniej kremowe i mniej odżywcze. Owsianka na wodzie wymaga podrasowania dodatkami, w przeciwnym razie może wydawać się mdła w smaku.

Kiedy warto zdecydować się na taką opcję? Z pewnością wtedy, gdy mamy problemy z trawieniem i chcemy zjeść coś lekkostrawnego. To też dobre rozwiązanie dla osób, które chcą zmniejszyć ilość tłuszczu w diecie. Owsianka na wodzie może okazać się świetnym wyborem, jeśli zaczynamy się odchudzać. Ostatecznie wszystko zależy od naszych preferencji smakowych. Obie wersje dania - na mleku i na wodzie mają korzystny wpływ na nasze zdrowie.