Zdrowa i sycąca żołędziówka

Jeden z najzdrowszych zamienników tradycyjnej "małej czarnej" bywa też nazywany "kawą partyzantów". Nietypowy trunek był szczególnie popularny m.in. w wojsku podczas II wojny światowej. Żołędziówkę parzy się tak samo jak standardową kawę, a przygotowuje z osuszonych i uprażonych żołędzi. Napój jest ceniony szczególnie przez fanów zdrowej żywności. Kawa z żołędzi zawiera cenne minerały – w tym magnez, potas, żelazo, fosfor i wapń. Ze względu na brak zawartości kofeiny i glutenu jest polecana osobom z celiakią i kobietom ciężarnym. Żołędziówkę mogą pić także osoby borykające się z niektórymi schorzeniami układu pokarmowego np. z wrzodami żołądka.

Słodka kawa z chlebka świętojańskiego

Reklama

Równie ciekawą alternatywą dla tradycyjnego, kofeinowego trunku jest kawa z karobu. Karob – czyli szarańczyn strąkowy (Ceratonia siliqua L.) to drzewo rosnące dziko i uprawiane w krajach regionu śródziemnomorskiego, m.in. na Cyprze. Zmielone owoce karobu funkcjonują też pod nazwą "mączka z chleba świętojańskiego". Produkt jest ceniony głównie za:

  • brak zawartości glutenu i kofeiny – produkty z karobu mogą pić lub jeść osoby z celiakią, kobiety ciężarne, alergicy i seniorzy,
  • zawartość magnezu, wapnia, żelaza, potasu oraz witaminy A, E, D i witamin z grupy B (w tym witamina B12).

Mączka karobowa jest substytutem kakao i kawy. Proszek można zalewać gorącą wodą, gotować lub zaparzać w ekspresach ciśnieniowych. Kawa karobowa jest intensywnie słodka, ale pozbawiona goryczy. Może przypominać w smaku bardziej kakao niż tradycyjną kawę.

Kawa z cykorii dobra na układ pokarmowy

Bazą popularnej i zdrowej kawy z cykorii są suszone, a potem prażone korzenie cykorii korzeniowej białej. Roślina ceniona za bogatą zawartość witamin (tu głównie witamina B1, B2 i C) oraz minerałów: magnezu, fosforu, cynku, potasu, żelaza i kwasu foliowego. Wśród jej licznych, prozdrowotnych właściwości wymienia się m.in. działanie uspokajające, przeciwzapalne i przeciwcukrzycowe. Do tego dochodzi bardzo niska kaloryczność na poziomie 3 kcal na 100 gramów. Produkty z cykorii – w tym kawa – są polecane m.in. osobom borykającym się z wysokim cholesterolem i schorzeniami układu pokarmowego. Kawę cykoriową mogą pić kobiety w okresie laktacji. Produkt nie jest jednak zalecany osobom zmagającym się z nietolerancją glutenu. Za charakterystyczny zapach przypominający tradycyjną kawę odpowiada inulina, która wydziela się podczas obróbki korzenia cykorii.

Reklama

Kopi luwak i Black Ivory Coffee – kawy tylko dla koneserów?

Tego produktu nie może zabraknąć w zestawieniu mniej typowych napojów kawowych. Odmiana kopi luwak to tradycyjne ziarna kawy, ale w wersji pochodzącej z odchodów łaskuna palmowego (Paradoxurus hermaphroditus). Ekscentryczny przysmak powstaje w procesie trawienia miąższu ziaren kawy przez łaskuna. Jeśli wierzyć koneserom, napój z tak obrobionych ziaren jest dużo bardziej łagodny w smaku niż standardowa kawa i pozbawiony charakterystycznej goryczki. Kopi luwak powstaje głównie w Indonezji, a za kilogram produktu trzeba zapłacić nawet do 2 tys. zł. Jeszcze wyższych cen można spodziewać się za Black Ivory Coffee, nazywaną obecnie "najdroższą kawą świata". Ten nietypowy produkt powstaje w podobnym procesie jak w przypadku kopi luwak, ale dotyczy tajskich słoni. W tym wypadku proces trawienia zwierzęcia usuwa m.in. proteiny odpowiedzialne za gorzki smak kawy.