Truskawki są uznawane za bardzo zdrowe owoce, ponieważ mają mało kalorii i są bogate w kluczowe składniki odżywcze, takie jak witamina C, błonnik, antyoksydanty i flawonoidy. Warto jednak pamiętać, że niektóre osoby mogą doświadczyć negatywnych skutków po ich spożyciu. Dodatkowo truskawki znajdują się w czołówce produktów o wysokiej zawartości pestycydów.

Reklama

Właściwości truskawek

Poza osobami, których stan zdrowia nie pozwala na spożywanie truskawek, inni powinni je włączyć do swojej diety, zwłaszcza w sezonie. Mimo swojej słodyczy, truskawki dostarczają niewiele kalorii - około 35 kcal w 100 gramach, podczas gdy taka sama porcja banana ma prawie 100 kcal. Truskawki mają niski indeks glikemiczny, co oznacza, że mogą być spożywane bez obaw przez diabetyków i osoby z insulinoopornością.

Pod względem wartości odżywczych, truskawki są znanym źródłem witaminy C i K, folianów, potasu i magnezu. Są również bogate w błonnik oraz antyoksydanty, które neutralizują wolne rodniki tlenowe - cząsteczki przyspieszające procesy starzenia i zwiększające ryzyko powstawania chorób.

Reklama

Kto nie powinien jeść truskawek?

Truskawek nie powinny spożywać osoby uczulone na te owoce. Objawy alergii na truskawki mogą obejmować biegunkę, bóle brzucha, wysypkę, swędzenie skóry, obrzęk języka lub gardła, duszność, problemy z oddychaniem, a w skrajnych przypadkach nawet wstrząs anafilaktyczny. Truskawki są również niewskazane dla osób uczulonych na salicylany. Osoby stosujące beta-blokery powinny ograniczyć spożycie truskawek, ponieważ zawierają one potas, a beta-blokery podnoszą poziom tego pierwiastka we krwi.

Osoby cierpiące na choroby układu pokarmowego, takie jak choroba wrzodowa lub refluksowa przełyku, mogą mieć trudności z trawieniem truskawek i powinny je ograniczać. Podobnie, osoby z kamieniami nerkowymi lub problemami związanymi z nadmiarem kwasu szczawiowego powinny unikać truskawek ze względu na zawartość tego kwasu w owocach. Truskawek powinny unikać także osoby zmagające się z chorobą jelita drażliwego i niskim ciśnieniem tętniczym.

Truskawki znajdują się w czołówce produktów o najwyższej zawartości pestycydów, które stanowią realne zagrożenie dla zdrowia. Mogą prowadzić do zatrucia, wywołując wymioty, biegunkę czy bóle głowy. Dlatego ważne jest dokładne mycie truskawek przed spożyciem. Pestycydy kumulowane w organizmie przez lata mogą działać jak bomba z opóźnionym zapłonem, przyczyniając się do rozwoju różnych nowotworów czy problemów z płodnością.

Co się stanie, gdy zjemy za dużo truskawek?

Dietetycy i lekarze ostrzegają, że spożywanie zbyt dużej ilości truskawek może prowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości ze względu na zawarty w nich błonnik. Według portalu potreningu.pl, spożycie 2 kilogramów truskawek może powodować poważne problemy z układem pokarmowym, takie jak: wzdęcia, gazy, zaparcia, biegunka. Warto również pamiętać, że truskawki często wywołują alergie i reakcje alergiczne. W przypadku jakichkolwiek dolegliwości warto skonsultować się z lekarzem.

Ile truskawek dziennie można zjeść?

Ile więc truskawek można dziennie zjeść? Kilogram tych owoców zawiera około 330 kcal, 50 gramów węglowodanów i ponad 15 gramów błonnika. Taka ilość może zwiększyć częstotliwość wypróżnień, ale nie powinna powodować poważniejszych skutków ubocznych.