Żółciak siarkowy: Co to za grzyb?
Żółciak siarkowy to gatunek grzyba z rodziny żagwiowców. Występuje także pod następującymi nazwami: huba żółta, huba siarkowa, grzyb siarkowy, żagiew Rostafińskiego i żagiew topolowa.
Żółciak siarkowy jest grzybem, który pojawia się na przełomie maja i czerwca i rośnie na drzewach. Najczęściej można spotkać go na wierzbach, dębach, brzozach, a nawet na drzewach owocowych. Pojawia się zarówno na drzewach zdrowych, jak i już osłabionych. W ciągu kilku lat może doprowadzić do ich obumarcia. Na grzybobranie zdecydowanie lepiej jednak wybrać się do parku niż do lasu. W tym ostatnim spotkać go można dosyć rzadko. W czasie zbierania tego grzyba najlepiej obcinać go tuż przy pniu.
Jak wygląda żółciak siarkowy? Czy jest jadalny?
Żółciak siarkowy wyróżnia się jednak nie tylko miejscem, w którym rośnie, ale również swoim kolorem. Jest bowiem intensywnie żółty. Jego mięsiste kapelusze, które przyrastają do pni drzew, są duże i mają kształt zbliżony do wachlarza. Zazwyczaj występuje w skupiskach, umiejscawiając się jeden nad drugim. Według wielu osób jego smak i konsystencja – po odpowiedniej obróbce termicznej – wyjątkowo przypominają kurczaka. Z tego powodu bywa nawet nazywany "kurczakiem z lasu".
Należy podkreślić, że surowy żółciak siarkowy jest trujący. Bezpiecznie spożywane mogą być wyłącznie młode i dokładnie oczyszczone owocniki żółciaka siarkowego i to wyłącznie po właściwej obróbce termicznej.
Żółciak siarkowy: Obróbka termiczna
Żółciaki siarkowe najlepiej myć w wodzie z dodatkiem soli, przy okazji sprawdzając ich strukturę. Tylko te o wyrazistym kolorze oraz miękkiej i mięsistej konsystencji przypominającej gąbkę lub piankę nadają się do dalszej obróbki. Te o jaśniejszym odcieniu i twardej strukturze zbliżonej do bibuły są już zbyt stare i tym samym niejadalne nawet po obróbce termicznej.
W trakcie gotowania żółciak siarkowy wydziela dosyć specyficzny siarkowy zapach, który jednak w trakcie dalszej obróbki zanika. W żadnym wypadku z kolei nie można pić, ani w inny sposób spożywać, wody po gotowaniu tych grzybów. Gotować zaś w całości należy je ok. 35 minut, natomiast jeśli są pokrojone w plastry – ok. 20 minut.
Po tak przeprowadzonej obróbce termicznej żółciak siarkowy może zostać upieczony, usmażony lub zamarynowany. Można przygotować z niego wiele dań, które cieszą się dużą popularnością zwłaszcza wśród wegetarian i wegan. Może to więc być np. pasztet, farsz do zapiekanek, zupa podobna do flaków czy pulpety. Świetnie smakuje także przyrządzany jak kania, czyli obtoczony w jajku i bułce, a następnie usmażony. Do złudzenia przypomina wówczas smażony filet z kurczaka.
Nuggetsy z żółciaka siarkowego. Przepis
Składniki:
- kilka młodych żółciaków siarkowych,
- kilka łyżek mąki pszennej,
- 1 jajko,
- 1/2 szklanki bułki tartej,
- sól,
- pieprz,
- olej do smażenia.
Przygotowanie:
- żółciaki siarkowe dokładnie umyć,
- pokroić na mniejsze kawałki,
- gotować przez ok. 20 minut,
- odcedzić i ostudzić,
- przyprawić solą i pieprzem,
- obtoczyć w mące, jajku i bułce tartej,
- smażyć na rozgrzanym oleju z obu stron na złoty kolor.