Odpowiedź na pytanie, który chleb jest najzdrowszy nie jest jednoznaczna, ponieważ zależy to od indywidualnych potrzeb dietetycznych i stanu zdrowia konkretnej osoby. Niemniej jednak można wyróżnić kilka rodzajów chleba, które uznawane są za zdrowe ze względu na swoje cenne składniki odżywcze i właściwości zdrowotne.

Reklama

Zdrowy chleb – czyli jaki?

Jaki chleb powinniśmy jeść? Jaki chleb jest najzdrowszy? Istnieje kilka czynników, które sprawiają, że chleb jest uznawany za zdrowy. Jednym z nich jest zawartość składników odżywczych, takich jak np. błonnik, witaminy, np. z grupy B, a nawet minerały. Za zdrowe uważane są zwykle chleby pełnoziarniste. Zawierają bowiem całe ziarna zbóż, które są bogate w składniki odżywcze.

Również błonnik sprawia, że chleb jest korzystny dla zdrowia, a dokładniej - układu pokarmowego. Błonnik pomaga regulować trawienie, a także zapobiega zaparciom i stabilizuje poziom cukru we krwi.

Reklama

Zdrowy chleb to też taki, który jest przygotowany z naturalnych składników i który nie zawiera sztucznych dodatków, takich jak barwniki, konserwanty, substancje słodzące czy sztuczne aromaty.

Zdrowy chleb ma też niski indeks glikemiczny. Niski indeks glikemiczny powoduje wolniejszy wzrost poziomu cukru we krwi po spożyciu. Przy wyborze zdrowego chleba warto też zwrócić uwagę na zawartość cukru. Zdrowe chleby mają zazwyczaj niską zawartość cukru.

Co to znaczy, że chleb jest zdrowy? Ma na to wpływ także sam proces wypieku. Zdrowy chleb to taki, który jest wypiekany tradycyjnymi metodami, takimi jak fermentacja na zakwasie.

Jaki chleb jest najzdrowszy?

Istnieje kilka rodzajów chleba, które zawierają cenne dla naszego zdrowia składniki odżywcze. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich.

Chleb pełnoziarnisty

Chleb wykonany z pełnoziarnistej mąki, która zawiera całe ziarna zbóż, takie jak pszenica, żyto, owies czy jęczmień. To właśnie ten rodzaj chleba uznawany jest za najzdrowszy. Bogaty jest w błonnik, witaminy z grupy B oraz minerały takie jak żelazo i magnez, które korzystnie wpływają na układ pokarmowy i sercowo-naczyniowy.

Chleb na zakwasie

Chleb na zakwasie jest uznawany za zdrowy m.in. z uwagi na to, że wytwarzany jest przez naturalną fermentację ciasta przy użyciu zakwasu, który jest mieszanką mąki i wody. Przy jego produkcji rozwijają się naturalne bakterie kwasu mlekowego i drożdże, a sam proces fermentacji może mieć korzystny wpływ na zdrowie, ponieważ pomaga w rozkładzie składników odżywczych, co ułatwia ich wchłanianie, a na dodatek może zmniejszać zawartość antyodżywczych substancji, takich jak kwas fitowy, co z kolei ułatwia wchłanianie składników odżywczych i sprzyja lepszej trawieniu.

Chleb z dodatkiem ziaren i nasion

Chleb wzbogacony w dodatkowe ziarna takie jak siemię lniane, słonecznik czy dynia oraz nasiona (np. chia) jest bogatszy w błonnik oraz kwasy tłuszczowe omega-3 i inne składniki odżywcze.

Chleb bezglutenowy

Osoby, które cierpią na nietolerancję glutenu lub celiakię, powinny spożywać chleb bezglutenowy. Jest on zwykle wykonany z mąki bezglutenowej, takiej jak mąka ryżowa, mąka kukurydziana, mąka gryczana czy mąka ziemniaczana.