Przyjemnie spędza się czas z bliskim przy stole, rozmowy przy tradycyjnych przysmakach mogą toczyć się długo. A desery przy blasku choinki? Och, już czekamy na te chwile!

Jednak zanim te wszystkie pyszności pojawią się na stole, ktoś musiał się mocno napracować. To nie zawsze jest łatwe i przyjemne. Ważne, by cała rodzina włączyła się w ten proces. Coraz popularniejsze jest też przynoszenie jakiegoś dania, gdy odwiedzamy rodzinę czy przyjaciół podczas świąt. Jeśli jednak sami mamy zamiar przyrządzić wszystkie dania, rozplanujmy sobie pracę.

Podpowiadamy, co już można zacząć przygotowywać.

Reklama

Na początek lista produktów

Reklama

Choć ceny produktów spożywczych szaleją, właśnie przed świętami zdarza się nam zrobić za duże zakupy. Potem wiele produktów, czasami już po przerobieniu, wyrzucamy. Aby uniknąć takiej sytuacji już teraz szczegółowo zaplanuj, jakie potrawy chcesz przygotować na święta. Wcale nie musi być ich 12 i nie musi być ich dużo. Ważne, by na tej podstawie przygotować listę zakupów. Wtedy istnieje większa szansa, że kupisz tylko potrzebne produkty i ich nie zmarnujesz.

Reklama

Co już można zacząć robić?

  • Śledzie mogą już czekać w lodówce. Te przygotowane w oleju czy zalewie octowej potrzebują czasu, by smaki się przegryzły. Możesz je przechowywać do dwóch tygodni w lodówce. Dlatego dobrze zrobić je już w ten weekend, a podczas świąt dodasz do nich tylko dodatki na półmisku.
  • Pierogi i uszka to żmudna ręczna robota. Warto je zrobić wcześniej zwłaszcza, gdy mamy sporo osób przy wigilijnym stole. Te produkty dobrze znoszą mrożenie. Najlepiej zamrozić je jeszcze przed ugotowaniem. Wystarczy je ułożyć na tackach, tak by się nie stykały i zamrozić. Wtedy po ugotowaniu będą smakowały jak świeże podczas świątecznej kolacji.
  • Wigilijne zupy, czyli barszcz czerwony i grzybowa nadają się do mrożenia. To opcja dla naprawdę mocno zajętych osób. Lepiej jednak ugotować je dzień wcześniej przed Wigilią. Wtedy ich smaki nabiorą mocy, będą smaczniejsze.
  • Dań z karpia nie da się przygotować dużo wcześniej. Gdy planujesz go zalać galaretą, możesz to zrobić dzień wcześniej. Smażony? Już tylko tuż przed kolacją. Jednak samego karpia możesz kupić już nawet w tym tygodniu. Przed mrożeniem oczyść go i wypatrosz, podziel go na porcje i przełóż do torebek do mrożenia. Tak przygotowanego szybko rozmrozisz i będzie gotowy do przygotowywania zaplanowanych potraw.
  • Ciasta świąteczne najlepsze są świeża. Choć właściwie wszystkie nadają się do mrożenia, jednak nie do końca polecamy tę metodę. Lepiej zdecydować się na mniej deserów, ale zrobić je tuż przed świętami. Wtedy będą najlepsze.
  • W ten weekend upiecz pierniki. Do świąt przechowuj je w szczelnych pojemnikach, a wtedy zdążą zmięknąć. Możesz też wykorzystać przepisy na pierniczki błyskawiczne.