Dobrego ciasta kruchego nie da się zrobić na oko, trzeba trzymać się proporcji: 3 (np. 300 g mąki), 2 (200 g masła) i 1 (100 g cukru). Mąka powinna być przesiana, sprawdzi się krupczatka lub mieszanka mąki tortowej z krupczatką. Masło musi być dobrej jakości i o najwyższej zawartości tłuszczu. Warto też użyć cukru pudru. Do ciasta można dodać jajko lub samo żółtko, ale nie jest to konieczne. Czasami w przepisach spotyka się śmietanę, która może zastąpić jajko czy żółtko. Do ciasta kruchego nigdy nie dodaje się natomiast proszku do pieczenia, czy sody oczyszczonej.
Kruche ciasto. Trzymaj się tych zasad
- Składniki, których używasz, muszą być zimne, dotyczy to zarówno masła, jak i jajka, czy żółtka, jeśli je dodajesz. Kruche ciasto nie lubi długiego wyrabiania. Trzeba to zrobić szybko i sprawnie. Gdy ciasto będziesz nadmiernie wyrabiać, po upieczeniu będzie twarde, może też się kurczyć. Zacznij od rozdrabniania mąki i masła na okruchy, możesz też użyć siekacza czy noża, a potem dodaj cukier, ewentualnie jajko lub żółtko i szybko wyrób ciasto.
- Ciasto kruche można przygotować nawet dzień wcześniej i schładzać przez 24 godziny w lodówce. Gdy zależy ci na czasie, schładzaj je chociaż pół godziny (wtedy nawet w zamrażalniku). Jeśli z kruchego ciasta chcesz przygotować tartę, formę po wylepieniu ciastem też dobrze jest schłodzić. Ponakłuwaj je widelcem i wstaw ponownie do lodówki na 20 – 30 minut.
- Gdy już przekładasz ciasto na blachę, nie ma potrzeby smarowania jej dodatkowym tłuszczem. Można też pokroić ciasto na plastry i wylepić nim spód blachy. Jeśli pieczesz drobne kruche ciasteczka, układaj je z odstępami, ciasto nieznacznie rośnie podczas pieczenia.
- Ciasto kruche piecz w 180 – 200 stopniach C. Piekarnik zawsze nagrzewaj wcześniej do temperatury sugerowanej w przepisie. Zbyt wysoka temperatura powoduje, że tłuszcz się wytapia, a ciasto traci kształt i kruchość.
- Wypieki z kruchego ciasta wyjmuj z foremki raczej gorące. Gdy ciasto ostygnie, będzie bardziej delikatne i łamliwe.