Dobrego ciasta kruchego nie da się zrobić na oko, trzeba trzymać się proporcji: 3 (np. 300 g mąki), 2 (200 g masła) i 1 (100 g cukru). Mąka powinna być przesiana, sprawdzi się krupczatka lub mieszanka mąki tortowej z krupczatką. Masło musi być dobrej jakości i o najwyższej zawartości tłuszczu. Warto też użyć cukru pudru. Do ciasta można dodać jajko lub samo żółtko, ale nie jest to konieczne. Czasami w przepisach spotyka się śmietanę, która może zastąpić jajko czy żółtko. Do ciasta kruchego nigdy nie dodaje się natomiast proszku do pieczenia, czy sody oczyszczonej.

Reklama

Kruche ciasto. Trzymaj się tych zasad

  • Składniki, których używasz, muszą być zimne, dotyczy to zarówno masła, jak i jajka, czy żółtka, jeśli je dodajesz. Kruche ciasto nie lubi długiego wyrabiania. Trzeba to zrobić szybko i sprawnie. Gdy ciasto będziesz nadmiernie wyrabiać, po upieczeniu będzie twarde, może też się kurczyć. Zacznij od rozdrabniania mąki i masła na okruchy, możesz też użyć siekacza czy noża, a potem dodaj cukier, ewentualnie jajko lub żółtko i szybko wyrób ciasto.
  • Ciasto kruche można przygotować nawet dzień wcześniej i schładzać przez 24 godziny w lodówce. Gdy zależy ci na czasie, schładzaj je chociaż pół godziny (wtedy nawet w zamrażalniku). Jeśli z kruchego ciasta chcesz przygotować tartę, formę po wylepieniu ciastem też dobrze jest schłodzić. Ponakłuwaj je widelcem i wstaw ponownie do lodówki na 20 – 30 minut.
  • Gdy już przekładasz ciasto na blachę, nie ma potrzeby smarowania jej dodatkowym tłuszczem. Można też pokroić ciasto na plastry i wylepić nim spód blachy. Jeśli pieczesz drobne kruche ciasteczka, układaj je z odstępami, ciasto nieznacznie rośnie podczas pieczenia.
  • Ciasto kruche piecz w 180 – 200 stopniach C. Piekarnik zawsze nagrzewaj wcześniej do temperatury sugerowanej w przepisie. Zbyt wysoka temperatura powoduje, że tłuszcz się wytapia, a ciasto traci kształt i kruchość.
  • Wypieki z kruchego ciasta wyjmuj z foremki raczej gorące. Gdy ciasto ostygnie, będzie bardziej delikatne i łamliwe.