Zakwas z buraków jest gotowy po około siedmiu dniach po nastawieniu. Potem można przechowywać w lodówce przez kilka tygodni. To właściwie już za chwilę można go przygotować i wykorzystać potem do barszczu. Jednak po podgrzaniu traci on swoje cenne właściwości. Warto go więc zrobić teraz i pić przede wszystkim dla wzmocnienia.

Reklama

Zakwas to świetne źródło witaminy C oraz witamin z grupy B, które działają antywirusowo i antybakteryjne. W sezonie na przeziębienia sprawdzi się, bo ma dobry wpływ na odporność. Buraki zawierają także żelazo, wapń i magnez. Ważnymi składnikami zakwasu są też kwas mlekowy oraz błonnik, który pobudzają układ trawienny i jelita. Ich dobre funkcjonowanie ma przecież też ogromny wpływ na to, czy łapiemy przeziębienia. Zakwas to naturalny probiotyk. A także napój energetyczny. Dodaje siły, dlatego warto pić go po leczeniu, zwłaszcza antybiotykami.

Zakwas z buraków - o TYM nie zapominaj

  • Buraki - to podstawa, wszystko, co w nich najlepsze zostaje w zakwasie. Idealne są buraki odmian o podłużnym kształcie, małe lub średnie, bo mają dużo soku. Nie trzeba ich obierać, wystarczy starannie wyszorować, a potem pokroić na grubsze plastry. Ułóż je ciasno w naczyniu, poprzekładaj przyprawami oraz obranym, pokrojonym czosnkiem. Potem zalej je solanką, tak by buraki były dokładnie przykryte (na kg buraków 2 litry zalewy). Gdy warzywa wystają, często pojawia się na nich pleśń. Naczynie przykryj i odstaw w ciepłe miejsce. Po 2–3 dniach, gdy zauważysz bąbelki, przemieszaj zakwas. Po 5–7 dniach będzie gotowy. Czas kiszenia zależy od temperatury – im cieplej, tym szybciej zachodzi fermentacja.
  • Naczynie - najczęściej polecane są kamienne lub ceramiczne, sprawdzą się też duże słoiki. Zawsze musi być idealnie czyste i wyparzone, wręcz sterylne. Ważne jest też to, by go dokładnie nie zakręcać. Można też przykryć naczynie lnianą ściereczką. Wtedy gazy mogą swobodnie ulatniać się w pierwszej fazie fermentacji. Naczynie postaw w ciepłym miejscu, najlepiej z dala od okna.
  • Proporcje - choć przepis na zakwas jest bardzo prosty, lepiej się ich trzymać. Na kilogram buraków trzeba przygotować dwa litry solanki (łyżka soli na litr wody). Większa dowolność jest w kwestii przypraw. Tradycyjnie dodaje się do zakwasu pieprz, czosnek, listki laurowe i ziele angielskie. Można jego smak wzbogacić o goździki czy chrzan.