Kotlet schabowy to klasyka polskiej kuchni, nic dziwnego, że ma nawet swoje święto.

Przepis na ten rarytas z kością opracowała już Lucyna Ćwierciakiewiczowa i jest on bardzo prosty.

Jak zrobić kotlet schabowy?

Reklama

"Mięso pokroić na kotlety, zbić dobrze, osolić, opieprzyć, maczać w jajku, osypać bułką tartą i smażyć na rozpalonym maśle lub gorącym smalcu" - pisała najbardziej znana polska kucharka.

Minęło od tego czasu ponad 160 lat, a zmieniło się niewiele. Nie ma dobrych kotletów bez dobrego mięsa, dlatego trzeba postawić na wieprzowinę wysokiej jakości. Nie przechowuj jej też długo w lodówce, bo najwięcej smaku ma schab świeży.

Najlepiej kupić go i tego samego dnia smażyć kotlety. Z reguły smażymy schabowe tak, jak sznycle bez kości. Jednak wielu kucharzy uważa, że opcja z kością jest smaczniejsza. Niezależnie którą z nich wybierzesz, kilka szczegółów podczas przygotowywania ma spore znaczenie.

Tajemnice idealnego kotleta schabowego:

  • Rozbijanie. Tu potrzebne jest wyczucie. Nie należy tłuc mięsa zbyt mocno, bo kotlety będą się rozpadać. Trzeba zrobić to raczej delikatnie, lepiej trochę dłużej, ale lżej. To zapewni kotletom dobrą konsystencję.
  • Marynata. Ma swoich zwolenników i przeciwników. Tu wszystko zależy od tego, jakie kotlety lubimy. Jeśli mają być miękkie i bardzo delikatne, marynata jest niezawodna. Najlepiej mleko wymieszać z jajkiem, dodać przyprawy. W takiej marynacie zanurz rozbite kotlety na kilka godzin.
  • Panierowanie. Robimy to, gdy mięso jest suche. Zwłaszcza, gdy je marynujemy trzeba wytrzeć je ręcznikiem papierowym. Inaczej po prostu panierka nie będzie się trzymać.
  • Dobrze rozgrzana patelnia. Gdy temperatura będzie zbyt niska, kotlety nasiąkną tłuszczem, a panierka zacznie się odklejać. O chrupkości można wtedy zapomnieć.
  • Tłuszcz. Tu każdy ma swoje przekonania, jednak kucharze do schabowych najczęściej polecają smalec. Ten tłuszcz idealnie pasuje do wieprzowiny.