Karnawał to zdecydowanie czas słodkości takich jak pączki, oponki, czy faworki. Te ostatnie mają wielu zwolenników. Te najlepsze są kruche i chrupiące. Jak je zrobić?
Faworki od Lucyny Ćwierczakiewiczowej. Idealnie kruche
Tym razem proponujemy przepis Lucyny Ćwierczakiewiczowej. To jeden z najstarszych polskich przepisów na ten karnawałowy słodycz. Kim była Lucyna Ćwierciakiewiczowa? To niezwykle popularna postać XIX-wiecznej Warszawy. Osiągnęła ogromny sukces wydając książkę "365 obiadów za 5 złotych". Podobno jej honorarium za nią przekraczało znacznie to, które dostał Henryk Sienkiewicz za "Potop" czy Bolesław Prus za "Faraona".
Uważała, że powszechne w klasie zamożnej narzekania na pogorszenie zdrowia biorą się ze złej kuchni. Śmiało, bez zarozumienia co do mojej znajomości kulinarnej, powiedzieć mogę: Nie mam dziś w języku polskim konkurencji w tym kierunku - mówiła sama o sobie.
Jak zrobić faworki Lucyny Ćwierciakiewiczowej? Oto przepis.
Przepis na faworki Ćwierciakiewiczowej - składniki
Składniki:
400 g mąki
1 łyżka mleka
25 ml araku
8 żółtek
4 jajka
50 g cukru
40 g masła
500-750 g smalcu
cukier puder do posypania
Przepis na faworki Ćwierciakiewiczowej - przygotowanie
Sposób przygotowania:
Mąkę przesiej i wymieszaj z masłem, arakiem, mlekiem, cukrem i żółtkami. Całość dokładnie wymieszaj. Pamiętamy, żeby ciasto było porządnie „zbite”. Następnie dodaj dobrze roztrzepane jaja i dalej jeszcze ciasto męczymy. Na koniec podziel ciasto na równe porcje, które cienko rozwałkuj i pokrój na wąskie prostokąty. Na środku każdego zrób podłużne nacięcie i przełóż przez nie jeden koniec faworka.
Rozgrzej smalec i gdy będzie gorący wrzuć do niego porcje faworków. Pilnuj, żeby ogień nie był zbyt duży i nie wrzucaj za dużo faworków naraz. Obracaj je w trakcie smażenia na drugą stronę. Usmażone faworki wyjmij widelcem lub np. łyżka cedzakową i odłóż na półmisek. Od razu posyp cukrem pudrem.