Barszcz czerwony: tradycyjna potrawa na Wigilię i Boże Narodzenie
Barszcz czerwony podawany w Wigilię to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i lubianych potraw świątecznych w polskiej tradycji kulinarnej. Ma on intensywny, rubinowykolor, wyrazistysmak oraz roztacza wyjątkowyaromat przypraw takich, jak majeranek czy czosnek.
Barszcz czerwony najczęściej podawany jest z uszkami wypełnionymi grzybowym farszem. Ciekawą odmianą jest barszczyk z dodatkiem pieczonych pierożków z kruchego ciasta z farszem kapuściano-grzybowym. Ten ciekawy przepis Roberta Makłowicza jest wart polecenia. Jak przygotować barszcz czerwony z pierożkami? Oto przepis.
Przepis na barszcz czerwony z pieczonymi pierożkami z farszem grzybowo-kapuścianym
Poniższy przepis pozwala na przygotowanie 4 litrów potrawy, którą przygotowuje się w 4-litrowym słoiku. Składniki. Aby przygotować barszcz czerwony z dodatkiem pieczonych pierożków z kruchego ciasta, wypełnionych farszem z grzybami i kapustą, potrzebne są następujące składniki:
- 4 kilogramy buraków z ekologicznej uprawy
- 2 główki czosnku
- kilkanaście ziarenek zielaangielskiego
- kilkanaście ziarenek czarnegopieprzu
- 2-3 liścielaurowe
- letnia, osolona i przegotowana woda.
Składniki do przygotowania wywaru jarzynowego:
- 2 litry wody
- 1 duży pęczekwłoszczyzny (jak do rosołu)
- kilka ziaren zielaangielskiego
- kilkanaście ziarenek pieprzu
- 1 liśćlaurowy
- sól do smaku.
Składniki na wywar grzybowy:
- 0,5 litra wody
- 100 g suszonych prawdziwków (ewentualnie podgrzybków)
- sól.
Składniki do przygotowania pierożków z kruchego ciasta, wypełnionych farszem. Do przygotowania ciasta na pierogi potrzebne będzie:
- 200 g pszennej mąki
- 120 g masła
- 2 żółtka
- 1 łyżka gęstej kwaśnejśmietany
- sól.
Natomiast składnikami do przygotowania farszu do pierogów są:
- 100 g suszonych, ugotowanych prawdziwków (lub ewentualnie podgrzybków)
- 1 mała cebula
- 2 łyżki kiszonej kapusty
- 1 łyżka masła
- sól
- czarny pieprz (najlepiej świeżo zmielony).
Przygotowanie barszczu
Trzy wywary:
- Buraki obrać i pokroić w plastry. Następnie przełożyć do słoja, przekładając je obranymi z łupek i przekrojonymi na pół ząbkamiczosnku. Dodać zieleangielskie, pieprz i liścielaurowe. Całość zalać letnią, przegotowaną i osolonąwodą. Słój zamknąć i odstawić na minimum 3-4 dni;
- Grzyby namoczyć w około 500 ml wody. Posolić, ugotować do miękkości, a następnie odcedzić, zachowując wywar. Z podanych składników gotuje się wywarjarzynowy, który następnie odcedzamy, zachowując wywar;
- Przecedzić zakwas buraczany, zachowując płyn;
Połączyć trzy przygotowane wywary: grzybowy, jarzynowy i buraczany. Następnie całość podgrzać, nie dopuszczając do zagotowania – bowiem wówczas barszcz straci kolor. Doprawić do smaku solą, pieprzem i ewentualnie cukrem.
Przygotowanie pierogów z farszem:
Farsz. Na maśle zeszklić drobno posiekaną cebulkę. Dodać zmielone (lub posiekane) grzyby i kapustę. Dusić razem przez chwilę. Następnie doprawić do smaku solą i pieprzem.
Ciasto. Z podanych wcześniej składników wyrobić ciasto i uformować je w kulę. Tak przygotowane owinąć folią i pozostawić w lodówce aż się schłodzi. Na blacie obsypanym mąką rozwałkować ciasto. Potem wykrajać kółka kieliszkiem do wina. Na kółka z ciasta nakładać farsz i zlepiać pierogi. Ulepione pierożki przełożyć na blachę i włożyć do piekarnika nagrzanego do 180 stopni Celsjusza. Pierogi piec, aż się zrumienią. Pierogi z kruchego ciasta z farszem grzybowo-kapuścianym podawać ciepłe z gorącym barszczem w filiżankach. Pierożki upieczone wcześniej można podgrzać w piekarniku.