Zanim nadejdzie zima warto zamknąć letnie i jesienne owoce w słoikach. Nic tak dobrze nie smakuje jak własnoręcznie zrobiony dżem.
Ten przepis od siostry Anastazji to prawdziwy kulinarny przebój. Jest lekko słodki i kwaśny. Do jego przygotowania wykorzystuje gruszki, jabłka i aronię. Jak go zrobić? Oto przepis siostry Anastazji na dżem z trzech owoców.
Przepis na dżem
Składniki:
½ kg obranych gruszek bez gniazd
1 kg aronii
kilka jabłek
2 szklanki cukru
sok z cytryny
1 szklanka wody
Sposób przygotowania:
Obierz gruszki i jabłka. Usuń z nich gniazda nasienne. Aronię zalej wrzątkiem i odstaw na godzinę. Gruszki pokrój w kostkę. Wodę zagotuj z cukrem i mieszaj aż się rozpuści. Dorzuć pozostałe owoce, mieszaj i gotuj 20 minut na małym ogniu. Uważaj, by nie przywarły do garnka.
Kiedy owoce zmiękną i się rozpadną, zdejmij z ognia. Odstaw na kilka godzin w chłodne miejsce. Potem zagotuj i dodaj sok z cytryny. Gdy owoce się rozpadną, a dżem stanie się gładki i gęsty, przelej do słoiczków. Pasteryzuj, a następni odstaw.
Marta Kawczyńska – dziennikarka Dziennik.pl. Ukończyła Filologię Polską na Uniwersytecie Warszawskim ze specjalizacją animacja kultury, jest też psychoterapeutką tańcem i ruchem (DMT). Pracowała m.in. w Gazecie Stołecznej, Super Expressie, TVP. Jest autorką książki "Alopecjanki. Historie łysych kobiet" oraz współautorką poradników "#Nastolatka". Specjalizuje się w tematyce show-biznesowej oraz społecznej. W Dziennik.pl zajmuje się działem życie gwiazd, nostalgia, kultura. Prowadzi podcasty "Kawka z…" i "Dziennik Kryminalny" emitowane na kanale DGP Infor na Youtubie.