Cukinia w zalewie z curry. Dlaczego warto ją przygotować?
Świetnie nadaje się jako dodatek do tradycyjnych kanapek oraz wrapów. Pasuje i do mięsa i wędlin, i do vege past na bazie strączków lub warzyw. Można ją też stosować np. do sałatek jako zamiennik ogórka kiszonego czy konserwowego. Przepis pochodzi z kanału "Uwaga Babcia Gotuje".
ZOBACZ kanał Dziennik.pl na WhatsAppie
Cukinia w zalewie z curry – składniki
Do przygotowania cukinii w zalewie curry potrzebujemy:
- 2 kg zielonej cukinii,
- ok. 350-400 gramów cebuli
Do każdego słoika będziemy wkładać:
- dużą szczyptę gorczycy
- 2-3 ziarenka ziela angielskiego
- około 4 ziarenek pieprzu
- kawałek listka laurowego
- 1 ząbek czosnku
Zalewa:
- 1 litr wody
- 1 szklanka 250 ml octu 10 proc.
- 4 łyżeczki curry
- 1 i ½ szklanki cukru (około 350 gramów); cukru można dodać trochę mniej, zwłaszcza, jeśli okaże, się, że w curry które kupiliśmy również jest cukier – niestety dosyć często się zdarza, warto sprawdzić skład na opakowaniu)
- 1 łyżka soli do przetworów (niejodowanej)
Cukinia w zalewie z curry – sposób przygotowania
Wszystkie składniki zalewy umieszczamy z garnku lub większym rondelku i doprowadzamy do wrzenia, w międzyczasie mieszając, żeby się cukier rozpuścił. Po zagotowaniu gotujemy jeszcze przez ok. 2-3 minuty i odstawiamy. Cebulę kroimy w półplasterki.
Umytą dokładnie cukinię kroimy w słupki, tak aby po włożeniu ich pionowo do słoika zostało miejsce na przykrycie warstwą cebuli i zalanie zalewą. W tym przepisie sprawdzi się również cukinia pokrojona w półplasterki (lub plasterki, jeśli mamy mniejsze egzemplarze) o grubości ok. 5 mm. Do cukinii w zalewie najlepiej użyć średniej lub mniejszej cukinii. Duże, przerośnięte okazy też się sprawdzą, ale trzeba je obrać ze skórki i wydrążyć nasiona.
Po pokrojeniu warzyw do wyparzonych słoików wkładamy po szczypcie gorczycy, 2-3 ziarenka ziela angielskiego, ok. cztery ziarenka pieprzu, kawałek liścia laurowego i ząbek czosnku. Czosnek można pokroić na kilka mniejszych kawałków.
Pokrojoną cukinię układamy dosyć ciasno w słoikach, zostawiają ok. 3-4 cm do wieczka. Na to układamy warstwę pokrojonej cebuli i zalewamy zalewą. Wycieramy brzegi słoików i zakręcamy.
Kolejny etap to pasteryzacja. Słoiki ustawiamy w garnku tak, żeby się nie stykały (na dno i między słoiki można włożyć ściereczkę). Następnie zalewamy wodą, mniej więcej na wysokość 2/3 słoika i gotujemy. Kiedy woda się zagotuje zmniejszamy moc palnika, tak aby woda bardzo delikatnie się gotowała przez następne 15-20 minut. Po zakończeniu pasteryzacji słoiku wyjmujemy ustawiamy dnem do góry do ostudzenia. Można przykryć je ściereczką.