Rosół to danie, które najczęściej pojawia się na naszym stole w weekend. Po zjedzeniu pysznego bulionu z makaronem, zazwyczaj pozostaje sporo mięsa, na którym był gotowany. Co z nim zrobić?
Jasiek Kuroń poleca wykorzystanie go do przygotowania krokietów. Sugeruje, że najlepszym jest połączenie mięsa wołowego i drobiowego. Tak jak w rosole, tak i w tym farszu.
Do tego celu bez wątpienia najlepiej wybrać tańszą lekko poprzerastaną wołowinę oraz udka z kurczaka. Takie połączenie to z pewnością gwarancja wyśmienitego smaku i odpowiedniej konsystencji farszu - uważa Kuroń.
Dwie wersje naleśników do krokietów z mięsem z rosołu
W jego domu przygotowuje się dwie wersje naleśników, jedna jest panierowana a druga smażona saute.
Dlatego w zależności od preferencji smakowych można wybrać sobie wersję lżejszą lub cięższą. Córki z pewnością wybierają opcje bez panierki. Oczywiście takie krokiety z mięsem najlepiej smakują z kubkiem gorącego czerwonego barszczu - sugeruje Jasiek Kuroń.
Poniżej prezentujemy przepis na krokiety z mięsem z rosołu od Jaśka Kuronia.
Przepis
Składniki (na 15 krokietów):
Naleśniki:
250 g mąki pszennej (ok. 1,5 szklanki)
250 ml mleka
200 ml wody gazowanej
2 jajka
sól
Farsz:
400 g cebuli
2 łyżki oleju roślinnego np. rzepakowego
500 g ugotowanych udek z kurczaka
1 kg ugotowanej wołowiny np. karkówki lub pręgi
300 g warzyw z rosołu (np. marchew, pietruszka, seler)
sól, pieprz
ew. rosół do rozrzedzenia farszu
Do panierowania:
3 jajka
8 łyżek bułki tartej
7 łyżek mąki pszennej
olej do smażenia
Sposób przygotowania:
Przygotuj naleśniki: Po pierwsze ubij mikserem lub trzepaczką jajka z mąką, mlekiem, wodą i solą tak by nie było grudek. Następnie patelnię rozgrzej i smaruj odrobiną oleju np. pędzelkiem lub ręcznikiem papierowym. Na koniec ciasto nalej cienką warstwą, rozprowadź je po całej powierzchni, obracając patelnię. Smaż z obu stron na rumiano. Następnie cebulę pokrój w cząstki. Podsmaż na oleju aż zmięknie i będzie ciemno złota.
Następnie udka obierz z mięsa. Wołowinę , kurczaka, warzywa z rosołu i podsmażoną cebulę zmiel w maszynce do mięsa, na grubych oczkach. Pamiętaj gdy farsz będzie za suchy podlej go rosołem, dopraw solą i pieprzem. Na koniec na każdy naleśnik nałóż porcję farszu, zbierz brzegi do środka i zwiń jak roladkę. Tak przygotowane paszteciki można bezpośrednio smażyć bez panierki dzięki temu są lżejsze. Tak niegdyś robiła moja mama i podawała je z kubkiem gorącego barszczu.
Bardziej kaloryczna opcja, czyli krokiety panierowane w mące, jajku, bułce tartej. Obsmażamy krokiety z każdej strony na piękny rumiany kolor, dzięki temu bedą ładne. Na pewno też bedą chrupiące.