Lato to czas, kiedy nie tyle warto, co trzeba zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. Dla wielu z nas jest to jednoznaczne z piciem dużej ilości wody. Okazuje się, że warto pamiętać o jednej bardzo ważnej zasadzie. Złamanie jej może spowodować, że bardziej sobie zaszkodzimy, niż nawodnimy nasz organizm.

Reklama

Jakiej wody nie powinno się pić podczas upałów?

Aby podczas upałów zapewnić sobie odpowiedni poziom wody w organizmie, warto pamiętać o tej jednej zasadzie. Jak wyjaśnia w mediach społecznościowych Ewa Kozioł, która jest dyplomowaną zielarką i blogerką mitem jest, że to zimna woda najbardziej ochładza nasz organizm. Okazuje się, że pita w takiej temperaturze wywołuje skurcz naczyń krwionośnych.

Nasz organizm zamiast się ochłodzić, musi uruchomić proces ogrzewania ciała. To powoduje, że musi ciężko pracować. Wynikiem picia zimnej wody mogą być problemy z trawieniem i utrzymaniem stałej temperatury ciała. Ulga i ochłodzenie to tylko chwilowa reakcja naszego organizmu na wypicie zimnej wody.

Nasze ciało to skomplikowana machina. Zimna woda wbrew pozorom nie jest dla nas przyjazna. Już nasze babcie wiedziały i ostrzegały nas, że picie jej podczas upałów, może być niebezpieczne - tłumaczy Kozioł.

Dlaczego tak ważna jest temperatura pitej wody?

Z kolei Robert Ryczek, kardiolog ze szpitala Wojskowego Instytutu Medycznego w Legionowie, wyjaśnia w rozmowie z PAP, że temperatura spożywanej wody powinna być zbliżona do temperatury naszego ciała. Organizm wówczas nie tylko dobrze i szybko się nawodni, ale lepiej poradzi sobie z upałem. Z tego wynika, że picie zimnej wody może być większą szkodą, niż pożytkiem dla naszego organizmu.

Ile wody pić, by nawodnić organizm?

WHO podaje, że optymalna ilość płynów, jaką powinno wypijać się w ciągu dnia, wynosi 30 ml/kg masy ciała. Jeżeli ktoś uprawia sport, powinien rzecz jasna przyjmować ich znacznie więcej. Wodę warto pić stopniowo przez cały dzień. Wypita w szybkim tempie na raz również nie nawodni naszego organizmu. Bo tak szybko jak została wypita, zostanie wydalona. Pić należy nawet wtedy, gdy nie czujemy pragnienia. Do szklanki wody, którą pijemy, zawsze warto dodać szczyptę soli. Ten drobny trik pomoże w uzupełnieniu utraconych elektrolitów.