Kozieradka - nie tylko orientalna przyprawa

Kozieradka pospolita, znana też pod nazwą kozieradki lekarskiej, jest rośliną zielną z rodziny bobowatych. Zwyczajowo bywa też określana jako boża trawka, greckie siano, fenegryka i kozioroźnik. Kozieradka w warunkach naturalnych występuje przede wszystkim w Azji i Europie Wschodniej, ale uprawiana jest niemal na całym świecie.

Jest rośliną jednoroczną, osiągającą wysokość ok. 60 cm. Jej liście są z wierzchu zielone, a pod spodem sinozielonkawe i kształtem przypominają koniczynę. Najcenniejszą część kozieradki stanowią jednak jej nasiona z wyglądu podobne do nasion gryki, które odpowiedzialne są za jej prozdrowotne właściwości.

Reklama

Kozieradka charakteryzuje się silnym aromatem oraz delikatnie słodkim smakiem, który przywodzi na myśl syrop klonowy lub połączenie cynamonu i imbiru. Jest popularną przyprawą zwłaszcza w kuchni arabskiej i indyjskiej. Jednak poza walorami smakowymi, posiada szereg właściwości zdrowotnych. Z tego powodu od wieków wykorzystywana jest w medycynie ludowej.

Reklama

Napar z kozieradki i jego właściwości

Kozieradka stanowi prawdziwe bogactwo witamin, w tym przede wszystkim B1, B6 i PP, a także minerałów (żelazo, magnez, fosfor, potas i wapń). W jej nasionach znaleźć można ponadto kwas fitynowy, olejki eteryczne, fosfolipidy, lecytynę, cholinę i flawonoidy.

Kozieradkę w celach zdrowotnych poleca się przyjmować w postaci naparu, którego działanie jest niezwykle szerokie. Herbata z bożej trawki wspiera trawienie i łagodzi wiele dolegliwości związanych z układem pokarmowym. Jest wskazana w czasie odchudzania, ponieważ przyspiesza metabolizm i spalanie tłuszczu. Dzięki dużej zawartości błonnika wspomaga też w walce z zaparciami.

Napar z kozieradki pomaga także w wyregulowaniu poziomu cukru i cholesterolu we krwi. Pozytywnie wpływa również na układ krwionośny poprzez zwiększanie ilości czerwonych krwinek. Ponadto wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Kozieradkę warto więc stosować w celu poprawy odporności, ponieważ wzmacnia funkcjonowanie układu immunologicznego. Można sięgać po nią także w czasie infekcji, ponieważ łagodzi stany zapalne i działa wykrztuśnie. Dodatkowo wykazuje działanie antydepresyjne i uspokajające, przez co rekomendowana jest przy bezsenności. Napar z kozieradki polecany jest też kobietom karmiącym piersią, ponieważ wspiera laktację. Nie powinny jej natomiast stosować kobiety w ciąży. Może bowiem powodować skurcze macicy i prowadzić do przedwczesnego porodu.

Napar z kozieradki można stosować nie tylko doustnie, ale również w formie zewnętrznej. Można wykorzystywać go do okładów. Kozieradka wykazuje właściwości łagodzące przy stanach zapalnych skóry. Warto więc używać jej wspomagająco przy leczeniu np. ropni czy egzem.

Napar z kozieradki: Jak go przygotować?

Suszone nasiona kozieradki bez problemu kupić można w aptekach, sklepach zielarskich czy sklepach ze zdrową żywnością. Napar z kozieradki jest bardzo prosty w przygotowaniu. Wystarczy 2 łyżeczki nasion kozieradki wsypać do filiżanki, zalać wrzącą wodą, przykryć i odstawić na ok. 30 minut. Po tymczasie do naparu dodać można jeszcze odrobinę miodu lub ulubionych przypraw, które wzbogacą smak. Najwięcej korzyści przynosi napar z kozieradki pity regularnie. Warto więc sięgać po niego dwa razy dziennie – najlepiej przed śniadaniem i przed snem.

Warto przy tym wiedzieć, że przedawkowanie kozieradki może nieść za sobą niebezpieczne konsekwencje. Pojawić się mogą wówczas wzdęcia, biegunki i inne problemy gastryczne. Ponadto jej stosowanie może powodować zmianę zapachu potu i moczu. Ich woń zaczyna przypominać syrop klonowy lub curry. Ten objaw nie jest jednak niebezpieczny dla zdrowia.