Miód i jego wszechstronne zastosowanie

Miód to produkt o wszechstronnym zastosowaniu zarówno w kuchni jak i poza nią. Wiele osób nie wyobraża sobie zimowej herbaty bez tego słodkiego dodatku. Dla wielu zaś z nas kanapki z nim przywołują wspomnienia beztroskich lat dzieciństwa. Miód dodajemy także do wielu ciast, sosów i mięs. Ponadto cenimy jego lecznicze właściwości i stosujemy w przypadku infekcji. Za jego pomocą dbamy o piękny wygląd i zdrowie naszej skóry oraz włosów.

Gdzie trzymać miód?

Reklama

Niewątpliwą zaletą miodu jest fakt, że słoik z nim może być po otwarciu długo przechowywany. Aby jednak zachował wszystkie swoje cenne właściwości, musimy przechowywać go w odpowiedni sposób. Najlepiej - w szczelnym, szklanym słoiku z zakrętką. Równie istotne jest miejsce, w którym trzymamy miód.

Okazuje się, że bardzo często miód trzymamy w nieodpowiednich warunkach i narażamy go przez to na utratę właściwości, a nawet na zepsucie. Niewłaściwe przechowywanie wpływa także negatywnie na walory smakowe miodu oraz jego konsystencję.

Reklama

Istnieje powszechne - jak się okazuje mylne - przekonanie o tym, że ten prozdrowotny dodatek można przechowywać właściwie niemal w każdym miejscu i nie grozi mu zepsucie. Takim najpowszechniejszym, a jednocześnie niewłaściwym miejscem, jest kuchenna szafka lub blat. Słoik z cenną zawartością jest tam narażony na sąsiedztwo bezpośrednich źródeł ciepła, a tym samym na zbyt wysoką temperaturę.

Gdzie trzymać miód? Porady pszczelarza

O tym, gdzie trzymać miód, wspomina często w swoich mediach społecznościowych doświadczony pszczelarz Wojciech Margowniczy znany jako Pszczelarz z Wąchocka. Za pośrednictwem licznych filmików rozwiewa wiele wątpliwości dotyczących miodu i podpowiada, gdzie trzymać miód, aby zachował swoje właściwości i smak.

Jego zdaniem miodu nie należy przechowywać w temperaturze pokojowej. Zdecydowanie bardziej odpowiednia będzie ta poniżej 18 stopni Celsjusza. Miejsce, w którym trzymamy miód, powinno być chłodne, a ponadto suche i chronione przed bezpośrednim działaniem światła słonecznego, a więc najlepiej ciemne. W związku z tym najlepiej miód przechowywać w piwniczce, spiżarce lub ewentualnie w drzwiach lodówki, które są miejscem najcieplejszym w całym jej wnętrzu.

Trwa ładowanie wpisu

Pszczelarz podkreśla, że zapewnienie odpowiedniej temperatury jest szczególnie ważne w przypadku takich miodów jak nawłociowy, rzepakowy czy wielokwiatowy. Tym bowiem odmianom w zbyt wysokiej temperaturze szczególnie grozi fermentacja.

Miód może sfermentować także w sytuacji zbyt szybkiego odwirowania go przez pszczelarza. Będzie wtedy zawierał zbyt dużo wody i tym samym będzie bardziej narażony na fermentację.

Niewłaściwe przechowywanie miodu i jego konsekwencje

Jeśli miód będzie przechowywany w zbyt wysokiej temperaturze może wytworzyć się w nim substancja o nazwie hydroksymetylofurfural (HMF), która jest uważana – w świetle pewnych badań – za szkodliwą dla człowieka. Powstaje ona w wyniku rozkładu cukrów pod wpływem ciepła. Wytwarza się w miodzie powoli podczas jego przechowywania, a zdecydowanie szybciej, kiedy jest on podgrzewany.