Domowy pasztet kojarzy się z kulinarnym wyzwaniem. Na pewno tak jest, bo ten tradycyjny wcale nie tak łatwo przygotować.

Dobrze upieczony powinien być przede wszystkim smaczny, dobrze doprawiony, łatwo się kroić i nie rozpadać. Bardzo ważne jest także to, by zachował odpowiednią wilgotność.

Jego głównym składnikiem jest mięso. Tu nadaje się właściwie każdy gatunek. Za wykwintny uchodzi pasztet z mieszanych mięs, najlepiej z dodatkiem królika. Najczęściej wykorzystuje się mięso drobiowe, wieprzowe i wołowe. Ciekawego posmaku dodają pasztetowi warzywa (można użyć tych z rosołu), przyprawy, wątróbka i specjalne dodatki jak orzechy czy żurawina.

Reklama

O tym pamiętaj podczas pieczenia pasztetu

  • Przygotowując pasztet możesz wykorzystywać wieprzowinę, wołowinę, cielęcinę, drób, dziczyznę lub zdecydować się na jeden rodzaj mięsa. Jednak nie używaj tylko chudego mięsa. W pasztecie potrzebne są także tłustsze kawałki. Sprawdzą się podgardle wieprzowe, czy kawałek tłustego boczku.
  • W przepisach na pasztet często znajdziesz jajka. Ich ilość trzeba dopasować do ilości mięsa (z reguły na 2 kg - 3 jajka). Ich zadaniem jest spajanie wszystkich składników, mają też wpływ na konsystencję pasztetu. Nie dodawaj ich jednak w całości. Żółtka miesza się z masą mięsną. Z białek trzeba ubić pianę i dodać na końcu, wystarczy delikatnie ją wmieszać. Dzięki niej pasztet nie będzie suchy.
  • Bardzo ważne jest pieczenie pasztetu. Najlepiej robić to na środkowej półce piekarnika nagrzanego do 180°C i piec go ponad godzinę. Cały czas trzeba pilnować, by pasztet się nie przypalił, bo zabierze mu to dużo wilgoci. Co jeszcze zabezpieczy go przed wysuszeniem? Dno foremki wyłóż cienkimi plastrami boczku lub słoniny, można je ułożyć również na wierzchu pasztetu. Nie zaszkodzi mu też, gdy otworzysz piekarnik i w razie potrzeby przykryjesz go np. folią. Pasztet nie powinien się przypalić. Jego wierzch ma być zarumieniony, a boki muszą odchodzić od formy. Wtedy jest upieczony.