Jaglanka – czym jest i dlaczego warto ją jeść
Jaglanka to potrawa przygotowana na bazie kaszy jaglanej, która powstaje z łuskanego ziarna prosa zwyczajnego – jednego ze zbóż, które jest uprawiane przez człowieka od tysięcy lat. Ta prosta, a jednocześnie bogata w składniki odżywcze potrawa cieszy się coraz większą popularnością wśród osób dbających o zdrową, wartościową dietę.
Jakie właściwości ma jaglanka. Kasza jaglana ma wyjątkowe właściwości prozdrowotne. To one sprawiają, że jaglanka jest idealnym posiłkiem na śniadanie lub przekąskę w ciągu dnia. Jest lekkostrawna i naturalnie bezglutenowa. Dzięki temu może być spożywana przez osoby z nietolerancją glutenu lub celiakią. Ponadto jest bogata w witaminy, minerały oraz błonnik. Kasza jaglana zawiera duże ilości dobrze przyswajalnego białka. W jej skład wchodzą również witaminy jak witamina E oraz witaminy z grupy B (takie jak B1, B2 czy B6). Ponadto znajdują się w niej również cenne minerały, takie jak: magnez, miedź, wapń, fosfor, potas, żelazo czy krzem. Oraz związki takie, jak np.: lecytyna, wielonienasycone kwasy tłuszczowe czy też antyoksydanty.
Regularne spożywanie jaglanki wpływa korzystnie na układ trawienny, wspomaga metabolizm oraz dostarcza organizmowi energii potrzebnej na cały dzień. Krzem poprawia kondycję skóry, włosów i paznokci, oraz korzystnie wpływa na mineralizację kości. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe obniżają poziom tzw. złego cholesterolu we krwi, czyli LDL. Natomiast zawarte w kaszy minerały i różne związki organiczne wpływają także korzystnie na układ nerwowy i układ odpornościowy.
Jak przygotować jaglankę. Jaglanka może być przygotowana zarówno na słodko, z dodatkiem owoców, orzechów i miodu, jak i w wersji wytrawnej, z warzywami i przyprawami. Jej uniwersalność sprawia, że sprawdzi się ona jako składnik różnych dań i będzie idealnie pasować do różnych preferencji kulinarnych i smakowych.
Kasza jaglana z kurkami: wyjątkowy, smaczny przepis na jesienne danie
Jak przygotować przepyszną kaszę jaglaną z grzybami? Jak podaje portal Haps.pl, będą potrzebne do tego następujące składniki:
- 90 g kaszyjaglanej
- 200 g kurek
- kilka goździków
- 1 łyżka płatkówdrożdżowych
- kilka ziaren zielaangielskiego
- liśćlaurowy - do smaku
- olejrzepakowy - zależnie od preferencji
- szczypta soli
- szczypiorek – do podania
Przygotowanie:
Zagotowujemy w czajniku 1litrwody. Kaszęjaglaną należy przesypaćdogarnka i zalać ją taką ilością wrzątku, aby przykrył ją w całości. Kaszę dokładnie mieszamy i odlewamy wodę. Czynność tę należy powtórzyć.
Następnie, gdy kasza jest sparzona, dolewamy do niej 220 mlwody oraz dosypujemyprzyprawy. Garnek przykrywamy, stawiamy na ogniu i czekamy, aż woda zacznie się gotować. Kaszę jaglaną gotujemy przez 2-3 minuty na małym ogniu. Po tym czasie wyłączamy palnik i odstawiamy na jakiś czas.
Kurki wkładamy do dużej miski wypełnionej zimną wodą. Dokładnie je płuczemy, a następnie wyjmujemy na ścierkę lub papierowe ręczniki. Grzyby dokładnie oczyszczamy i osuszamy. Większe kurki można przekroićnapół.
Następnie na dnie głębokiej patelni rozgrzewamyolej. Wrzucamy kurki ismażymy przez 2-3 minuty, rzadko mieszając. Następnie dodajemy przygotowaną wcześniej kaszą jaglaną oraz płatki drożdżowe. Całość dokładnie mieszamy i smażymy przez 3 do 5 minut. Danie jest gotowe. Możemy je podawać posypane szczypiorkiem.