Kto chociaż raz nie jadł surówki z marchewki? Do startej marchwi najczęściej dodaje się jabłko, pora i odrobinę cukru. Świetnie smakuje ze śmietaną lub jogurtem naturalnym. W wersji wytrawnej smak warzywa doskonale podbija chrzan. Surówka z marchewki rewelacyjnie smakuje również na ostro. Sprawdź ten trik w kuchni, a do obiadu będziesz sięgać tylko po surówkę z marchewki po koreańsku.

Reklama

Surówka z marchewki po koreańsku. Idealny dodatek do obiadu

Surówka z marchwi to doskonała baza do kulinarnych eksperymentów. W wersji po koreańsku ma charakterystyczny ostro-słodki smak. Jest doskonałą przekąską lub może stanowić smaczny dodatek do obiadu. Rewelacyjnie komponuje się z różnymi rodzajami mięs oraz rybą, a także ryżem. Sekretem surówki po koreańsku jest dodanie do niej gorącego oleju. Zalanie warzywa wrzącym olejem powoduje, że z surówki wydobywa się więcej aromatu. Dzięki temu przekąska jest jeszcze smaczniejsza.

Surówka z marchewki przypomina nieco kimchi – jedno z tradycyjnych dań koreańskiej kuchni, składające się z kiszonych bądź fermentowanych warzyw. Najczęściej było wykonywane z kapusty pekińskiej, ogórka, rzodkiewki, szczypioru. Z czasem zaczęto eksperymentować ze składnikami i do surówki dodawano marchew. Choć podobnie jak ryba po grecku niewiele ma wspólnego z Grecją, tak surówka z marchewki po koreańsku – z Koreą, to w Polsce stała się bardzo popularna.

Reklama

Przepis na surówkę z marchewki po koreańsku

Przepis na surówkę z marchewki po koreańsku jest uniwersalny i można go dowolnie modyfikować, np. dodając więcej ostrej papryki, sos sojowy czy w ogóle rezygnując z ostrych przypraw. Przekąska doskonale smakuje również z suszonym sezamem, który przed podaniem można wcześniej podsmażyć chwilę na suchej patelni. Surówka po koreańsku będzie miała najlepszy smak następnego dnia, dlatego warto przechować ją w lodówce przez całą noc. Wówczas będzie bardziej soczysta i intensywniejsza w smaku. Dodatkowo można ją przełożyć do słoiczka i przetrzymywać w lodówce jeszcze przez kilka kolejnych dni.

Składniki (porcja na 3-4 osoby):

  • 500 g marchwi
  • ½ łyżeczki soli
  • 2 łyżeczki cukru
  • 1 łyżka octu jabłkowego
  • 4 ząbki czosnku
  • 3 łyżki oleju roślinnego
  • szczypta ostrej i słodkiej mielonej papryki do smaku

Marchew zetrzyj na tarce o małych oczkach, oprósz solą i pozostaw na godzinę. Dodaj cukier, ocet jabłkowy, czosnek przeciśnięty przez praskę oraz paprykę i dokładnie wymieszaj. Na patelni rozgrzej olej i jeszcze gorący wylej na surówkę. Wymieszaj całość i odstaw na całą noc do lodówki.