Gotowy lukier do pierników kupisz teraz w każdym sklepie. Do wyboru są białe i kolorowe, a do tego mnóstwo błyszczących posypek. Warto jednak zrobić lukier samodzielnie. Po pierwsze - nie jest to trudne. Po drugie - masz kontrolę nad jego składnikami. Po trzecie - to świetne dopełnienie samodzielnie przygotowanych pierniczków, a biały lukier to absolutna klasyka. W domu można też przygotować jego kolorową wersję, ale wcześniej trzeba kupić barwniki spożywcze. Te w proszku uchodzą za najłatwiejsze w użyciu.
Z cytrynowym posmakiem
Lukier to najpopularniejsza polewa do wypieków. Do jej przygotowania w podstawowej wersji potrzebujesz tylko cukru pudru i wody/soku z cytryny lub z cukru pudru i białka. Poradzi sobie z tym każdy, a zajmuje to dosłownie chwilę. Czy to wystarczająco zachęcające, by zrobić lukier w domu? Najprostsza receptura na lukier zakłada połączenie cukru pudru i wody, które należy dokładnie wymieszać. Wtedy lukier będzie aksamitnie gładki i lśniący. Gdy chcesz zrobić lukier cytrynowy, wystarczy dodać sok z cytryny. W zależności od tego, ile cukru dodamy do lukru, będzie miał inną konsystencję, bardziej płynną lub twardszą.
Lukier królewski
Do pierniczków możesz też wypróbować lukier królewski, który powstaje z połączenia białka jajka i cukru pudru. Jest gęstszy i szybciej wysycha, dlatego łatwiej dekorować nim ciastka. Taki lukier nadaje się także do sklejania domków z piernika. Lukier z białek jest też bardziej biały i kryjący. W jego przypadku ważna jest proporcja białek do cukru pudru wynosi 1:5.
Przepisy do wypróbowania
Lukier cytrynowy
szklanka cukru pudru
ok. 2 do 3 łyżki gorącej wody
łyżeczka soku z cytryny
Cukier puder przesiej przez sitko, stopniowo dodawaj wodę i sok z cytryny. Ucieraj lukier, by uzyskał w miarę gęstą konsystencję.
Lukier królewski
1 białko
ok. 1,5 szklanki cukru pudru
Białko ubijaj pół minuty delikatnie mikserem, tak aby się lekko spieniło. Cukier puder przesiej przez sitko i ucieraj razem z białkiem ok. 15 minut. Po utarciu lukier powinien być lśniący i mieć idealnie gładką konsystencję. Można też po prostu ucierać białko z cukrem łyżką, w miseczce do chwili, aż masa będzie odpowiednio gęsta i jednolita.
Lukier pomarańczowy
szklanka cukru pudru
4 łyżki soku z pomarańczy
3 łyżki wody
kandyzowana skórka pomarańczowa drobno pokrojona do smaku
W misce połącz wszystkie składniki i dokładnie wymieszaj mikserem, aż lukier będzie gęsty. Na koniec dodaj skórkę pomarańczową i wymieszaj.