Kalarepa – co to za warzywo i jak je jeść?

Kalarepa to warzywo z rodziny kapustowatych. Zjada się jej przerośniętą łodygę, która jest niezwykle mięsista. Głównie spotkać można jej dwa rodzaje – jasnozieloną oraz fioletową. Druga z wymienionych zawiera antocyjany, co oznacza, że jej dobroczynny wpływ na organizm.

ZOBACZ kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Reklama

Kalarepę można jeść na wiele sposobów. Świetnie smakuje na surowo – jako przekąska oraz dodatek do surówek. Nie traci jednak walorów smakowych także po obróbce termicznej – można ją ugotować na parze i w wodzie. Sprawdzi się jako dodatek do dań w postaci purée lub frytek.

Właściwości kalarepy

To warzywo ma wiele zdrowotnych właściwości, choć zdecydowanie jest niedoceniane. Jak podaje serwis DOZ.pl, kalarepa ma właściwości przeciwzapalne, przeciwcukrzycowe, przeciwutleniające i przeciwnowotworowe. Zawiera glukozynolany, których spożywanie może sprawdzić, że organizm ochroni się przed rozwojem chorób nowotworowych. Głównie chodzi tutaj o nowotwory związane z przewodem pokarmowym, na przykład jelitem grubym.

Co więcej, surowa kalarepa zawiera również luteinę, która wspomaga wzrok. Jest to substancja, która nie tylko odpowiada za prawidłowe widzenie, lecz także stanowi ochronę oka przed promieniowaniem UVA i UVB.

Wzbogacenie swoich posiłków o kalarepę może też działać zapobiegająco – warzywo to między innymi łagodzi stany zapalne i chroni składniki komórek przed uszkodzeniem. To z kolei powoduje, że jej spożywanie może sprawić, że ryzyko otyłości, nowotworów czy cukrzycy typu 2 się zmniejszy.

Kalarepa ma też właściwości grzybobójcze oraz bakteriobójcze. Może być ona pomocna dla osób, które walczą z bakterią Helicobacter pylori. Ponadto wpływa pozytywnie na układ odpornościowy oraz nerwowy i zawiera wiele składników mineralnych, takich jak na przykład potas, magnez czy wapń.

Reklama

Kto nie powinien jeść kalarepy?

Mimo wielu zdrowotnych właściwości, nie każdy może jeść kalarepę – przeciwwskazaniem jest stan zdrowia. Z tego warzywa spożywanego w dużych ilościach powinny zrezygnować osoby chorujące na niedoczynność tarczycy. Ponadto kalarepa jest odradzana przy diecie wątrobowej stosowanej przez osoby leczące choroby wątroby lub chcące im zapobiegać.

Choć kalarepa zapewnia uczucie sytości i może doskonale sprawdzić się w dietach odchudzających, to jednak nie dla każdego będzie przyjemnym warzywem. U osób wrażliwych jedzona na surowo może być bowiem przyczyną zaparć i wzdęć.