Jajka to bardzo popularny produkt spożywczy

Jajakurze to jeden z najbardziej popularnych produktów spożywczych nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. Mają one szerokie zastosowanie kulinarne. Posiadają również składniki odżywcze, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Są także elementem kultury i tradycji zwłaszcza w czasie świąt, takich jak Wielkanoc – symbolizują bowiem narodziny i nowe życie.

Jajka możemy przyrządzać na różne sposoby. Możemy serwować je gotowane, smażone czy pieczone. Są one także istotnym dodatkiem i składnikiem wielu różnych potraw i przepisów kulinarnych. Jajka dodajemy m.in.: do wypieków, deserów, sałatek, farszy, naleśników, makaronów czy majonezów.

Reklama

Dobre jajka zawierają wiele cennych składników

Jajakurze to bogate źródło witamin z grupy B, a także witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, takich jak witamina A, D i E. Ponadto w ich składzie znajdziemy także niezbędne kwasy tłuszczowe (omega-3 i omega-6), żelazo, fosfor, cynk, miedź, kwas foliowy, selen, luteinę oraz zeaksantynę. Białko jaja kurzego jest białkiem pełnowartościowym. A to oznacza, że zawiera ono wszystkie niezbędne aminokwasy – również te, których nasz organizm nie może sam wytworzyć, a które są potrzebne do jego prawidłowego funkcjonowania. Składniki te korzystnie wpływają m.in.: na wzrok, układ nerwowy, układ krwionośny a także obniżają poziom cholesterolu oraz poprawiają krążenie krwi.

Jajka to symbol Wielkanocy, narodzin i nowego życia / ShutterStock
Reklama

Jakość i smak kurzych jajek zależą od sposobu odżywiania się oraz warunków życia znoszących je kur. Kury, którym zapewniono bardziej komfortowe warunki, będą znosić lepsze i smaczniejsze jaja. Najlepsze jajka to te pochodzące od kur karmionych odpowiednią paszą. Pasza taka jest bogata w witaminy, składniki mineralne, zaś jej skład jest zbilansowany i odpowiednio dostosowany do wieku kury.

Które jajka są zdrowsze - na twardo czy miękko?

Najwięcej składników odżywczych zawiera surowe jajko, a przede wszystkim jego żółtko. Obróbka termiczna w postaci gotowania, smażenia czy pieczenia sprawia, że produkt ten traci część swoich prozdrowotnych właściwości. Najzdrowsze są surowe jajka. W takiej formie są dodawane na przykład do tatara.

Jeżeli jednak nie lubimy tego rodzaju potraw, warto wybrać jajko gotowane na miękko. Wówczas to białko jajka jest dobrze ścięte, natomiast żółtko pozostaje płynne. Tak przygotowane jajko ma wartości odżywcze zbliżone do surowego.