Sólepsom, czyli siarczan magnezu, przypomina gruboziarnistą sól kuchenną. W swoim składzie ma zarówno magnez, jak i siarkę – składniki mineralne ważne m.in. dla kondycji skóry, włosów i paznokci. Sól epsom swoją nawę wzięła od miasta, w którym pierwszy raz została wydobyta na większą skalę poprzez odparowanie źródeł wody mineralnej. Jej inne nazwy to sól angielska lub gorzka. Jak można ją wykorzystać w celach kosmetycznych i zdrowotnych? Wyjaśniamy!

Reklama

Sól epsom – właściwości przeciwbólowe i regenerujące

Działanie soli epsom możesz odczuć na własnej skórze. Stosuje się ją bowiem mi.in do kąpieli na bolące stawy. Chętnie korzystają z nich przede wszystkim sportowcy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby taką kąpiel przygotować sobie w zaciszu własnego domu. Składniki soli magnezowej wspomagają rozluźnienie mięśni, co może przynieść ulgę w przypadku chorób reumatycznych.

Reklama

Z kolei dzięki moczeniu nóg w soliepsom pozbędziesz się uczucia ciężkich łydek i mocno się zrelaksujesz. Sól pomoże także zmiękczyć modzele, odciski i zrogowacenia. Do kąpieli w soliepsom możesz dodać np. ulubiony olejek eteryczny i urządzić sobie domowe SPA, aby wygładzić skórę i ja zregenerować. Aby przygotować kąpiel, do ciepłej wody wsyp dwie szklanki soli – i gotowe! Pamiętaj, aby przed pierwszym użyciem soliepsom wykonać test skórny i upewnić się, że ten składnik nie wywołuje u ciebie alergii czy podrażnień.

Sól epsom jako składnik domowych peelingów

Sól świetnie sprawdzi się również jako składnik domowych peelingów do skóry głowy. Zawarte w epsom składniki wnikną przez skórę i zapobiegną nadmiernemu wydzielaniu sebum. Sól ma też właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwzapalne, dlatego pomoże ci się uporać np. z łupieżem. Spora zawartość siarki pozytywnie wpłynie na kondycję włosów. Sólepsom wypróbuj również do domowych peelingów złuszczających martwy naskórek na ciele. Połącz ją z olejem kokosowym albo gotowym masłem nawilżającym z drogerii.

Sól epsom. Właściwości oczyszczające

Niektórzy stosują sólepsom jako środek na przeczyszczenie organizmu. Należy rozpuścić płaską łyżkę soli w szklance z letnią wodą. Po wypiciu takiego roztworu można zaobserwować silne działanie oczyszczające. Możesz z niego skorzystać np. przed jakimś zabiegiem lub badaniem gastrologicznym, a także w celu detoksykacji organizmu i pozbycia się treści zalegającej w jelitach.