Grzyby, które jesienią zbieramy w lesie zazwyczaj suszymy albo marynujemy. Okazuje się, że to nie jedyny i wcale nie taki najlepszy sposób ich konserwowania.
Warto sięgnąć po przepis na kiszenie grzybów. Ten sposób ich konserwowania nie tylko zachowa ich walory smakowe, ale sprawi, że będą miały lepszy aromat i smak. Ten klasyczne marynowanie po prostu niweluje. Grzyby kiszone nie wymagają przygotowania zalewy octowej. Ich przygotowanie jest o wiele prostsze i wymaga mniej zachodu.
Jest jeszcze jedna zaleta kiszenia grzybów. Można je trzymać w spiżarni przez naprawdę długie miesiące. Poza tym są zdrowsze od tych marynowanych. Nie obciążają tak wątroby.
Te grzyby nadają się do kiszenia
Jakie grzyby nadają się najlepiej do kiszenia? Przede wszystkim te, które mają jędrny miąższ. Najlepiej sprawdzą się maślaki, rydze, podgrzybki czy koźlarze. Jak zakisić grzyby? Oto przepis.
Przepis na kiszone grzyby
Składniki:
- grzyby leśne (np. maślaki),
- cebula,
- sól kamienna niejodowana,
- cukier,
- liście laurowe,
- ziele angielskie,
- sok z kiszonych ogórków
Sposób przygotowania:
Grzyby dokładnie oczyść i obgotuj przez kilka minut w osolonej wodzie. Odsącz i ostudź. Na dno słoika wyłóż warstwę pokrojonej cebuli. Na cebulę układaj warstwy grzybów, przekładając je solą, cukrem, liściem laurowym i zielem angielskim. Na wierzchnią warstwę grzybów dodaj kilka łyżek soku z kiszonych ogórków.
Sok ten zawiera pożyteczne bakterie mlekowe, które zainicjują proces fermentacji. Przykryj grzyby talerzykiem i obciąż ciężarkiem. Zakręć słoik i odstaw w ciepłe miejsce (około 18-20°C) na 2-3 tygodnie. Po zakończeniu fermentacji przenieś słoik z kiszonymi grzybami do chłodnego miejsca (4-8°C).