Cynamon i imbir to przyprawy o charakterystycznym, intensywnym smaku i zapachu. W połączeniu z aromatyczną kawą możemy otrzymać prawdziwą ucztę smaków. Ale to nie wszystko! Delikatnie słodki i ostry cynamon oraz pikantny, odświeżający imbir znane są z licznych właściwości zdrowotnych.
Właściwości zdrowotne cynamonu
Cynamon zawiera przeciwutleniacze, pozytywnie wpływa na tempo przemiany materii oraz znany jest z właściwości obniżających poziom cukru we krwi. Ponadto, zmniejsza poziom cholesterolu. Jego delikatnie słodki smak sprawia, że może być on alternatywą dla cukru. Dodatek cynamonu wspiera także odporność naszego organizmu.
Właściwości zdrowotne imbiru
Po imbir sięgamy najczęściej w okresie jesienno-zimowym. Zawiera on dużo witaminy C oraz ma właściwości przeciwgorączkowe i przeciwwymiotne. Dobrze sprawdza się również jako środek wykrztuśny, przeciwbakteryjny i przeciwwirusowy.
Kawa z cynamonem i imbirem: Rozgrzewa i odchudza
Zarówno cynamon, jak i imbir mają działanie rozgrzewające. Dzięki temu wpływają na tempo przemiany materii oraz pomagają spalić tkankę tłuszczową. Co więcej, imbir ma działanie poprawiające uczucie sytości po posiłku, co sprawia, że nie będziemy podjadać między posiłkami. Natomiast kawa pozytywnie wpływa na proces trawienia, przyspiesza perystaltykę jelit, zapobiega zaparciom i pobudza wydzielanie soków żołądkowych. Jeśli zależy nam na utracie zbędnych kilogramów, warto sięgnąć po kawę z dodatkiem tych przypraw.
Przepis na kawę z cynamonem i imbirem
Do przygotowania napoju potrzeba:
- 250 ml mocnej kawy (rozpuszczalnej, parzonej, z ekspresu)
- ¼ łyżeczki imbiru (świeżo startego albo suszonego)
- szczypta cynamonu.
Do zaparzonej kawy wystarczy dodać cynamon i imbir. Ilość przypraw można dostosować do swoich preferencji smakowych. Napój najlepiej pić na gorąco.
Kawa z cynamonem i imbirem. Kto nie powinien jej pić?
Warto wiedzieć, że nie wszyscy powinni sięgać po kawę z cynamonem i imbirem. Będzie ona nieodpowiednia szczególnie dla osób wrażliwych na działanie kofeiny. Imbir nie jest wskazany dla osób zmagających się ze zgagą i refluksem, chorych na wrzody żołądka i kamicę żółciową. Kobiety w ciąży powinny zapytać lekarza, czy mogą pić taki napój.