Wielu z nas nie rano, ale właśnie wieczorem czuje największy głód. Po szkole, pracy, czy ważnych spotkaniach i stresujących sytuacjach, które miały miejsce w ciągu dnia, wreszcie mamy czas na to, by usiąść i na spokojnie, bez nerwów coś zjeść.
Czasem pora naszej kolacji wypada dosyć późno. Bywa, że gdy zjemy zbyt dużo lub za tłusto, nie możemy zasnąć. Mamy też wyrzuty sumienia, że przytyjemy i robimy źle. Czy istnieje więc jedna dobra pora na zjedzenie kolacji?
O której godzinie zjeść kolację?
Dla każdego będzie to zupełnie inna godzina. Wszystko zależy od naszego rytmu dnia oraz naszego wewnętrznego zegara biologicznego. I tak osoby, które wcześnie zaczynają swój dzień, melatonina, czyli hormon snu zacznie wydzielać się już około godz. 18-19. Z kolei u osób, które późno wstają i późno chodzą spać ta pora może wypadać około godz. 23. Dla tej pierwszej osoby kolacja ok. godz. 20 będzie zbyt późną a dla tego, który chodzi spać później za wczesną. Wynika z tego, że nie można wskazać żadnej konkretnej godziny jedzenia ostatniego posiłku wspólnej dla wszystkich.
Kiedy powinno się jeść ostatni posiłek?
Jak wynika ze wskazań naukowców ostatni posiłek, czyli kolację powinno zjadać się nie później, niż 3-4 godziny przed snem. Dzięki temu nie tylko strawimy ją zanim pójdziemy spać, ale co za tym idzie nie będziemy mieć problemów z zaśnięciem.
Nie tylko pora. Jak kaloryczna może być nasza kolacja?
Warto także pamiętać o tym, że ważna jest również kaloryczność naszych kolacji. Lepiej zjeść mniej, niż się najadać. Z badań naukowców wynika, że spożycie 50 proc. dziennego zapotrzebowania kalorycznego na ok. 8 godzin przed snem sprawia, że jesteśmy szczupli. Z kolei spożycie tak kalorycznego posiłku 4 godziny przed snem może mieć wpływ na nadwagę i otyłość. Wynika więc z tego, że lepiej zjeść nie tylko mniej, ale też lżej. Idealne na kolację będą, więc sałatki, czy zupy.
Jaką przerwę zrobić między kolacją a śniadaniem?
Po zjedzeniu kolacji dobrze jest już nie podjadać. Przerwa między ostatnim posiłkiem a śniadaniem powinna wynosić ok. 10-12 godzin. Dzięki temu nie tylko wspomagamy trawienie w naszym organizmie, ale w naturalny sposób oczyszczamy nasz układ pokarmowy.