Borówka amerykańska – właściwości lecznicze, witaminy
Borówka amerykańska to nie tylko pyszny owoc, który kochają wszyscy. Ze względu na swoje składniki ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Znanych jest wiele odmian borówki, np. Bluecrop, Brigitta, Bluegold, Patriot, Basia, Billberry, Sierra, Brusznica, Duke, Chandler, Spartan.
Posiada antyoksydanty i flawonoidy. Pierwsze z nich usuwają toksyny z organizmu, a drugie wpływają pozytywnie na pracę umysłu. Znajdują się w nich również antocyjany, fitoestrogeny i kwas elagowy. Działają więc na wzrok i przeciwnowotworowo. W skład borówki wchodzą: białko, tłuszcz, węglowodany, błonnik, witamina C, tiamina, ryboflawina,niacyna, witamina b6, kwas foliowy, witamina A, E, K, wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk.
Wszystko to powoduje, że borówka ma następujące właściwości: pozytywnie wpływa na regulację procesów trawienia, obniża cholesterol, obniża ciśnienie, poprawia pamięć, działa przeciwstarzeniowo, wpływa pozytywnie na skórę, włosy i paznokcie, a także wątrobę i nerki.
Borówka amerykańska IG, kcal
Borówka amerykańska ma niski indeks glikemiczny. IG borówki wynosi 55. A kalorie? Okazuje się, że to również owoc niskokaloryczny. W 100 g borówki jest około 55 kcal.
Co można zrobić z borówki?
Od połowy lipca do końca września wypada termin zbioru borówki amerykańskiej. Co można z niej zrobić? Nawet kilka przydomowych krzaczków potrafi obrodzić tak, że można wykorzystać je w kuchni na wiele sposobów.
Borówka amerykańska wykorzystywana jest do jedzenia na surowo, jak i do pieczenia ciast, smażenia placków czy robienia przetworów. Z borówki można robić różnego rodzaju napoje – lemoniady, soki, koktajle, drinki. Służą jako ich składnik i jako dekoracja.
Często zdobią ciasta, torty, bezy, serniki, muffiny i inne desery.
Borówka to świetny dodatek do naleśników i pancakes.
Poza tym borówka to także częsty składnik lodów – sorbetów i nie tylko.
Jeśli chcemy zachować smak owoców na dłużej, można przygotować przetwory na zimę – dżemy i konfitury.