Parę słów o kawie: historia

Kawa to gorący napój przyrządzany z palonych, a następnie zmielonych lub też poddanych instantyzacji ziaren kawowca. Nazwa ”kawa” prawdopodobnie wywodzi się od dawnej nazwy etiopskiego miasta Kaffa. Był to region, który zasłynął z uprawy kawy. Owoce kawowca były wykorzystywane w Etiopii już 1000 lat przed naszą erą.

Samo przygotowanie napoju kawy w formie podobnej do znanej nam obecnie kawy parzonej doczekało się wielu różnych historii. Prawdopodobnie metoda prażenia nasion kawy, a następnie przyrządzania z nich napoju powstała w Jemenie. Zaś ten napój w regionie mieli rozpowszechnić Beduini wędrujący po całym Półwyspie Arabskim. Pierwsza kawiarnia miała zostać otwarta w Stambule już w XVI wieku.

Reklama

W Polsce historia kawy sięga XVII wieku. Prawdopodobnie trafiła ona do nas z południa, dzięki Turkom. Początkowo w krajach europejskich kawę pito na sposób arabski – czyli bez jakichkolwiek dodatków. Z czasem zaczęto zmieniać jej smak, dodając mleko, śmietankę czy cukier. To właśnie kawa z dodatkiem tłustej śmietanki była określana jako ”kawa po polsku”.

Reklama

Zalety picia kawy

Picie kawy ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Kawa z ekspresu zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy takich jak m.in.: kofeina, kwasferulowy, kwaskawowy, kwaschlorogenowy czy innepolifenole. To właśnie zwarte w tym gorącym napoju antyoksydanty spowalniają procesy starzenia się organizmu.

Kawa przyspiesza metabolizm, co może być korzystne dla osób chcących zrzucić zbędne kilogramy. Ponadto podnosi ciśnienie, co może działać na nas korzystnie pobudzająco i zwiększać poziom energii – oczywiście, o ile nie mamy problemów ze zbyt wysokim ciśnieniem tętniczym krwi. Przyspiesza również przemianę materii.

Ponadto picie tego gorącego napoju może zmniejszyć ryzyko występowania nowotworów m.in.: tych występujących w układzie pokarmowym, wspomaga reenerację wątroby, a według niektórych badań także zmniejsza ryzyko chorób serca, wystąpienia cukrzycy typu 2 czy Alzheimera.

Zasady picia kawy: Kiedy pić kawę?

Najlepsza dla naszego zdrowia jest kawa z ekspresu ciśnieniowego. Bowiem w tym przypadku zmielone ziarna kawy zostają w wodzie na krótko – a obowiązuje tu zasada, że im krócej, tym lepiej. Warto wybrać kawę dobrej jakości. Możemy ją pić na czczo lub po posiłku – wszystko zależy od wrażliwości i preferencji naszego organizmu. Podobnie jest z wyborem rodzaju kawy.

Picie kawy od razu po wstaniu z łóżka? To nie jest dobry pomysł.Kawa powoduje zwiększone wydzielanie kortyzolu. Poziom tego hormonu naturalnie jest najwyższy od rana. Dlatego najlepiej jest wypić pierwszą kawę 2-3 godziny po przebudzeniu. Bowiem, gdy wypijemy filiżankę kawy krótko po wstaniu z łóżka, to zbyt wysoki poziom ”hormonu stresu” może powodować większą drażliwość, nadmierne pobudzenie oraz pogorszyć nasz nastrój.

Picie kawy przed treningiem? Filiżanka kawy przed planowanym wysiłkiem fizycznym nie jest dobrym pomysłem. Już sam ruch powoduje przyspieszenie akcji serca. Dlatego aby uniknąć efektów ubocznych, takich jak uczucie niepokoju czy nieregularne bicie serca, uważajmy z stosowaniem sporej ilości kofeiny przez treningiem.

Każdy miłośnik kawy powinien pamiętać także o następujących kwestiach:

  • Warto obserwować swój organizm i jego reakcję na kofeinę – dostosujmy ilość wypijanej kawy do swoich indywidualnych potrzeb;
  • Zadbajmy o odpowiednie nawodnienie. Kawa (zwłaszcza z dodatkiem cukru) działa moczopędnie. Aby zapobiec odwodnieniu, regularnie sięgajmy po wodę;
  • Tak samo, jak nie powinniśmy pić kawy od razu po przebudzeniu, unikajmy także jej spożywania przed snem. Kofeina może utrudniać zasypianie. Dlatego po filiżankę kawy sięgajmy najpóźniej w godzinach popołudniowych.