Ten grudniowy weekend dla miłośników targów i pięknych ozdób zapowiada się ciekawie. W niedzielę, 10 grudnia, odbędzie się jeden z najstarszych warszawskich targów bożonarodzeniowych w Muzeum Etnograficznym. Organizowany jest już od ponad 30 lat. Artshow, które odbywa się w najbliższą sobotę i niedzielę, ma znacznie krótsze tradycje. To z kolei świetny kierunek dla miłośników designu i nowoczesnych ozdób.
W stylu ludowym i boho
Jeśli lubisz ozdoby ludowe i w modnym stylu boho, wybierz się na targi do Muzeum Etnograficznego. Będzie można kupić tam unikatowe wyroby rękodzielników i twórców ludowych. Znajdziesz ozdoby na stół z naturalnych materiałów takich jak ceramika, papier, drewno, słoma czy wiklina. Modne są świąteczne „pająki”, czyli przestrzenne, wielobarwne konstrukcje zawieszane pod sufitem.
Święta to też dobra okazja, by położyć na stole haftowany lub w regionalne wzory obrus czy serwety. Stałym punktem programu targów są też stoiska twórców rzeźbiących w drewnie. Figurki aniołów są najczęściej poszukiwane. Wiele stanowisk będą mieli też twórcy ceramiki i tkanin, min. Małgorzata Pepłowska, artystka kultywującej tradycyjne tkactwo dwuosnowowe czy Lidia Dyrjańska, uznana koronczarka. Nie zabraknie regionalnych świątecznych przysmaków, zdobionych pierników i miodów.
Nie tylko dla koneserów sztuki
Podczas Artshow zaprezentują swoje dzieła najciekawsi polscy artyści. Wśród nich jest Rafał Olbiński, Joanna Sarapata, Piotr Czajkowski, Marek Okrassa, Anna Zalewska, Bovska i Oskar Zięta. To okazja do obejrzenia setek obrazów, rzeźb, grafik, fotografii oraz unikalnych dzieł designu. Poza główną wystawą będzie strefa „Art & Gift”, gdzie artyści pokażą mniejsze i tańsze formaty swoich prac. Na pewno uda się znaleźć tam coś na unikatowy prezent dla bliskiej osoby.
– Na Artshow zapraszamy wszystkich: początkujących entuzjastów sztuki, wytrawnych kolekcjonerów i osoby, które po prostu szukają niepowtarzalnych, gwiazdkowych upominków. Zaprezentujemy prace 155 twórców, zarówno uznanych, jak i młodych talentów - zapewnia Ewa Mierzejewska, twórczyni i główna organizatorka wydarzenia.