Dziennik Gazeta Prawana logo

Kultowy deser z PRL. Smakuje bosko i jest ratunkiem dla podrażnionych jelit

kisiel
Ten prosty deser to przebój prl/Shutterstock
W PRL był to niezwykle popularny deser. Robi się go błyskawicznie, jest bardzo prosty w przygotowaniu. Dodatki nadają mu smak. W PRL podawano go w domach, na szkolnych i pracowniczych stołówkach, w barach mlecznych. Teraz jest nieco zapomniany, ale warto sobie o nim przypomnieć. Jest nie tylko pyszny, ale i zdrowy.

Proponujemy kulinarną, sentymentalną wycieczkę do czasów PRL. Poczujmy się jak dzieci i zajrzyjmy do babcinej kuchni. Dzisiaj przygotujemy kisiel, słodkie wspomnienie z wakacji.

Dlaczego kisiel jest taki zdrowy?

Kisiel działa kojąco na układ pokarmowy, powleka i chroni śluzówkę żołądka oraz łagodzi stany zapalne. Dzięki zawartości skrobi i pektyn, kisiel tworzy żelową powłokę w przewodzie pokarmowym. Z tego względu jest często zalecany w dietach lekkostrawnych, przy wrzodach, refluksie czy problemach z trawieniem. Jeśli zrobimy go z dodatkiem świeżych owoców, może dostarczać cennych witamin i minerałów. Warto jednak pamiętać, że zdrowotne właściwości ma przede wszystkim kisiel domowy, przygotowany na bazie prawdziwych owoców i bez dodatku cukru.

Kilka składników i powstaje pyszny deser

Żeby przygotować kisiel potrzebujemy zaledwie trzech, czterech składników. Podstawa to woda, mąka ziemniaczana i sok lub przecier owocowy. Jeśli kisiel wydaje się mało słodki, możemy dodać trochę cukru. Ten deser robił zawrotna karierę w czasach PRL. Podawano go w domach, przedszkolach, szkolnych i zakładowych stołówkach oraz barach mlecznych. Kisiel jest tani i - co ważne - zdrowy. W niemal każdym domu w sezonie letnim w PRL gotowało się kisiel.

Przepis na domowy kisiel - przebojowy deser z PRL

Składniki

  • 2 czubate łyżki mąki ziemniaczanej
  • 2 malin lub truskawek, mogą też być np. borówki
  • 1 łyżka cukru
  • 2 szklanki wody

Przygotowanie

Owoce myjemy i osuszamy. Zagotowujemy 1,5 szklanki wody z cukrem. Dodajemy owoce i doprowadzamy do wrzenia. Blendujemy całość. Zmniejszamy ogień pod garnkiem z owocami. Mąkę ziemniaczaną rozprowadzamy w połowie szklanki zimnej wody. Powoli wlewamy zawiesinę z mąki ziemniaczanej i wody powoli wlać zawiesinę z mąki do gotujących się owoców, ciągle czas mieszając. Gotujemy przez 2, 3 minuty, aż kisiel zgęstnieje. Gotowe. Kisiel wylewamy do pucharków lub miseczek. Można jeść kisiel na ciepło lub na zimno. Podajemy go sam, z sokiem lub np. z kroplą słodkiej śmietanki. Smacznego!

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło dziennik.pl
Beata Zatońska
Beata Zatońska

Beata Zatońska, dziennikarka, autorka książek, miłośniczka i znawczyni Włoch oraz filmoznawczyni. Współautorka bloga italianki.pl oraz m.in. książki "Zmontowani". W Dziennik.pl zajmuje się tematyką show-biznesową oraz lifestylową.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraStartuje Męskie Granie. Tam będzie można obejrzeć pierwsze koncerty. Gwiazdy na scenie »
Zapisz się na newsletter
Najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne, istotne wiadomości kulturalne, najlepsza rozrywka, pomocne porady i najświeższa prognoza pogody. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik.pl. Trzymamy rękę na pulsie Polski i świata. Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj