Ten owoc zarówno w całej Europie, jak i w Polsce można znaleźć w wielu miejscach. Rośnie na dziko, często w miejscach, gdzie jest wilgotno, czyli w lasach, nad jeziorami, czy rzekami. Występują zazwyczaj dwa gatunki tego owocu - zwyczajna i amerykańska.

Reklama

Jej owoce uznawane są za trujące. To skarbnica witamin i błonnika

O czym jest mowa? Chodzi o czeremchę. Pierwsza jej odmiana, czyli zwyczajna owocuje w sierpniu, druga pojawia się we wrześniu lub październiku. Choć czeremcha od wieków jest jednym z głównych owoców wykorzystywanych w medycynie ludowej, wciąż przez wiele osób uważana jest za trującą i niejadalną.

To mylne przekonanie. Warto pamiętać, że miąższ czeremchy można śmiało spożywać, robić z niego dżemy, czy nalewki. Niejadalne są jedynie pestki.

Co zawiera czeremcha? Dlaczego jest taka zdrowa?

Owoce te mają słodko-kwaśny smak i ciemny, intensywny aromat. Czeremcha zawiera witaminę C, potas, fosfor, czy potas. Nie brakuje w nich także antyoksydantów, rutyny i błonnika. Wszystkie te substancje sprawią, że warto sięgać po czeremchę.

Nie od dziś wiadomo, że to właśnie błonnik reguluje pracę układu pokarmowego i podkręca metabolizm. Dzięki niemu trawimy tak jak trzeba i nie mamy zaparć. Suszone owoce czeremchy i przetwory na bazie tych owoców łagodzą dolegliwości żołądkowo-jelitowe m.in. biegunki i zatrucia pokarmowe. Pektyny, które zawarte są w owocach czeremchy to z kolei naturalne prebiotyki. Pomagają również w prawidłowym trawieniu i wzmacniają odporność organizmu.

Co można zrobić z owoców czeremchy?

Reklama

Mało kto wie, że napary z kwiatów i liści czeremchy działają uspokajająco i rozluźniająco. Z kolei owoce i kora zawierają związki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Z tego też powodu polecane są osobom, które zmagają się z chorobami reumatycznymi. Napary z czeremchy ułatwiają zasypianie i łagodzą objawy zmęczenia oraz stresu. To także idealny napój dla kobiet, które mają obfite miesiączki, czy krwawienia międzymiesiączkowe, a także bóle menstruacyjne i objawy PMS.

Z czeremchy można przygotowywać napary, soki a także konfitury i dżemy. Jej kwaśny posmak sprawdza się w nich idealnie.